Yusuf Yılmaz

yusufyilmaz@haymana.com
Yazarın sitemizde "105" adet yazısı bulunmaktadır. Eklenme Tarihi: 27/11/2019 457 kez okundu.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ VE 3600 SAKIZI

Onlarca yıldır dikkatimi çeken, her yıl 24 Kasım “Öğretmenler Günü’nde” başta siyasiler olmak üzere her kesim ve herkes nedense öğretmenleri seven kesimler oluveriyorlar. Sonra da unutuyorlar.

 

Hele siyasilerin, her yıl öğretmenler gününde “Öğretmenlik Kutsal Görevdir, Öğretmenlerimiz Fedakârdırlar” cart-curt edebiyatları yok mu beni bitiriyor, bu sahte ve ikiyüzlü demeçlerden dolayı kendimden geçiriyor ve mest(!) oluyorum.

 

Hâlbuki siyasiler, konuyu biraz idrak etseler, insan yetiştirmenin tek kaynağının bu fedakâr ve cefakâr öğretmenler olduğunu bilirler. Belki de biliyorlar ama işlerine gelmiyor. Bordro mahkûmları vergilerini peşin öderken, vergi kaçıran ve milletin anasına sinkaflı küfürler eden küfürbaz ve ahlaksız işadamlarının bir çırpıda 430 milyon (eski para ile 430 trilyon) vergi borçlarını silen siyasiler, ne hikmetse kendi ağızları ile eğitim ordusu dedikleri öğretmenlere gelince, 3600 ek göstergeyi çok görüyorlar.

 

Seneler önce Beşevler Milli Eğitim Şura Salonunda, Osmanlıca sertifikalarımızı alıyorduk. Oraya da tonton dede dediğim Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı gelmişti. Sertifikamı da salonda onun elinden aldım. Ancak fırsatı kaçırmadım. Mahcup olmasın diye de kulağına yavaşça şöyle dediğimi hatırlıyorum:

 “Sayın Bakanım, ben de öğretmen kökenliyim. Siyasiler her yıl Öğretmenler Günü’nde Öğretmeleri överler, kutsal meslek edebiyatları ile göklere çıkarırlar. Ancak ne hikmetse en kutsal görevi yapıyor dedikleri ve her türlü fedakârlığı yapan öğretmenlere, 3600 ek göstergeyi çok görüyorlar. Çok mu zor bu fedakâr öğretmenler için bunu çıkarmak? Ben sizin babacan tavrınıza sempatik duyarım, sanırım bütün öğretmenler de (bu cümleleri biraz abartılı olduğunu biliyordum ama belki insafa ve imana gelir diye düşünerek söyledim) benim gibi düşünüyor” dedim. Bakan Bey, hem hoşlandı, hem de ham hum filan çekti gülümsedi ve bakarız dedi. Ama demek ki o anda beni başından savmak için bakarız demiştir.  

 

Şimdi bu Akp hükümeti ve Cumhurbaşkanı 2 yıl önce seçimler yaklaştığında 3600 ek göstergeyi, başta öğretmenler olmak üzere birkaç meslek grubuna çıkartacaklarını söylediler. Ancak ne hikmetse, seçimler biter bitmez, öğretmenler de, 3600 ek gösterge de unutuldu. Ben bu söylemlerin, öğretmenleri istismar etmekten başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Eğer haksız isem bana öyle olmadığını söylesinler.

 

Sonuç olarak biz, öğretmenlere 3600 ek göstergenin sakız gibi çiğnenmesini değil, sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. 24.11.2019


Yorum Yapın
500

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.