BİZ SORDUK, TURGUT YANITLADI

Bu habere 812 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 16/06/2017
Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ile 2017 yılının ilk röportajını gerçekleştirdik. Başbakan Binali Yıldırım’ın ziyareti, Cezaevindeki son durumu ve halkımızın aklındaki birçok soruyu bir kez daha gündeme getirmek ve en yetkili ağızdan öğrenmek iste
-Yıllar sonra ilk defa bir Başbakan Haymana’ya geldi. Ne söylemek istersiniz?
Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın sürpriz bir ziyaretiydi bu. Biz 12 Eylül etkinliklerinde kendisini davet etmeyi düşünüyorduk. Ancak gelişi vatandaşımıza iftar için oldu. Burada pay sahibi İl başkanındadır, şoförü de hemşehrimiz biliyorsunuz, ancak gelmesindeki en büyük sebep %72 oranında referendumda oy almış olmasıdır.
-Suyumuz tescillendi, tanıtım ve reklam çalışmaları devam ediyor. Yeni yatırımlar için işadamları sizinle temas kuruyor mu?
En son TRT’deki programa çıktım biliyorsunuz. Orada da yatırımcılara davetimi yineledim. Önümüzdeki günlerde ciddi yatırımcıların belediyemize başvurmasını bekliyorum.
-Ankara-Haymana ve Konya Bağlantı yolu’nun biteceği tarihi verebilirmisiniz?
Ankara Yolu Ağustos’ta kesin bitecek. Fen İşleri Daire Başkanı ile görüştüm. O’da kesin biteceğini belirtti. Konya Yolu içinde müteahidi ile görüştüm. Bu yolun da 1 ay içerisinde biteceğini söyledi. Her iki yolunda açılışını 21 Eylül de yine Başbakanımızın katılımı ile açmayı düşünüyoruz.
-EGO otobüsleri Haymana’ya gelecek mi? Sizin bu konuda bir çalışmanız var mı?
Şu an için böyle bir şey yok. Ancak UKOME’de karar alındı. Karara göre 35 kişilik araçlar çalışacak. En çok 6 yaşında araçlar olacak. Engelli araçları gibi özel araçlarda olacak. 10 yıllık bir taşıma ihalesi yapılacak. O zaman fiyatların da düşeceğine inanıyorum. Polatlı’da durum şu, bir parti önerge vermiş o kadar. Bizde verdik. İmkanlar dahilinde değerlendirilecek dendi. Ama bu yapılacak manasına gelmiyor.
-Tek yön, park yasağı ve kapalı otopark çalışması faaliyete geçmedi. Acaba bir sorun mu var?
Alınan kararda çok fazla eksiklikler tespit ettik. En kısa zamanda eksiklikleri tamamlayarak yeni bir uygulamaya geçmeyi düşünüyoruz. Bu konuda trafik ekiplerinin de fikrini aldık. Otopark sorunumuz var. Otobüs yazıhanesi yanındaki barakaları yıkıp oraya da bir otopark yapmayı düşünüyorum. Oradaki esnafın mağdur olmamaları içinde Ziraat Bankası karşısındaki parkın bir bölümünde yer vermeyi düşünüyorum.
-Yeni sıcak su sondaj çalışmanız olacak mı?
2 ay içerisinde 2 adet yeni kuyu sondajına başlamayı düşünüyoruz. Ayrıca mevcut kuyumuzdaki suyu da bilgisayar ile istenilen miktarda çekmekte projelerimiz arasında.
-Bu yıl festival yapmayı düşünüyor musunuz?
İlk yılımızda müzikli bir şölen yapmış, 12 Eylül’e denk getirmiştik. Sonraki seneler şehitlerden dolayı iptal ettik. Bu yıl yine 12 Eylül kutlamalarını tam bir şenlik ve festival havasında yapmayı düşünüyoruz.
-Belediyemizin borç durumu hangi aşamada? Göreve geldiğinizde yaklaşık 70 milyon borç olduğunu söylemiştiniz. Şu an için belediyemizin borcu kaç TL?
Daha önce de belirtiğimiz gibi yapılandırma ile her ay 300 Bin TL kesiliyor. Şu an için yaklaşık 30 Milyon civarı belediyemizin bir borcu var diyebiliriz.
-Cimcime Otel önündeki yerin ihalesiz olarak Cuma Koyuncu’ya verildiği halk arasında konuşuluyor, ne söylemek istersiniz?
Bu yer tamamen ihale usul şartlarına göre verilmiştir. Teklif geldi, Komisyonumuz toplandı duyuru ve anons şeklinde ihalemizi yaptık ve Cuma Koyuncu aldı. Tüm masrafları da kendisi karşıladı. İhalesiz alması akla ve mantığa uymaz.
-Cezaevi ve kapalı pazar yeri hakkında son gelişmeler nelerdir?
Cezaevi müjdesini bizzat Adalet Bakanı müsteşarı genel seçimler sonrasında müjde olarak verebilirsiniz demişti. Bu konuda hiçbir pürüz yok. 2018 yatırım programına aldırmak için uğraşıyoruz. Kapalı pazar yeri içinde bu hafta sonu projemizi tamamlayacağız. 15 gün içerisinde büyükşehir belediyesi de ihalesini yapmış olacak. Bu yıl içerisinde kapalı pazar yerimizi de bitirmeyi düşünüyoruz.
-3 yılık belediye başkanlığı döneminizi başarılı buluyormusunuz?
Öncelikle Tarihi Milli Park İlan edildik. Suyumuzun tescilini yaptırarak dünyanın en iyi suyu olduğunu kanıtladık. doğalgazı yatırım programına aldırdık ve 2019’da bu eksiğimizde tamamlanacak. Uzun süredir bitmeyen Ankara Yolu bu yıl tamamlanacak. 150 km’den az olmamak üzere grup yollarımız yapılacak. Yağmur suyu projemiz ve içme suyu projemiz bitti. Sıcak su dağıtım şebekemiz komple yenilenecek. Tır yolunu vatandaşlar mağdur edilmeden ve devlete 1 kuruş yük getirmeden imarını çözdük. Devletimizden reakrasyon alanları ve üniversite istedik. Belkide en önemlisi de huzur ve güveni tesis ettik. Eskiden insanımız Cumhuriyet Caddesinde yolda yürürken, şimdileri kaldırımda yürüyebiliyor. 78 mahalleye en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz. Bu arada Turizm Meslek Lisemiz için yer tahsisi 25 yıllığına yapıldı. Takibini yapıyoruz. Çalışmalarımız önümüzdeki kalan dönemde de süratle devam edecek. Takdiri sayın halkımıza bırakıyorum.
Röportaj: Hüseyin YILDIRIM, Yavuz ÇİFÇİ, Zeynep GÖKŞEN
Bu yazıya toplam 4 yorum yapıldı.
 • Başlık : Dereköyle abim haklı 19/06/2017 01:18:30
  Gönderen : Hasso
  Hacı Özkanın arkasında 1-2 iki metropol ilçe belediye vardı ama Balçıkhisar beldesini ihya etti. Yurtbeyli ve Çalışın arkasında da Ankara büyükşehir ve 4-5 tane metropol ilçe belediyesi vardı artı merkezi hükümet vardı ama hep oy sömürüsünden başka birşeylerini görmedik.Ne Yurtbeyliye nede Çalışa kalıcı bir hizmeti olmadı ve belde belediye başkanları kendi çabaları ile birşeyler yaptılar.Akp milletvekilleri topu bir Sedat Çevik etmedi.Belki başbakan geldi yüzde 70`in üzerindeki oy alınmasına karşı ayıp olmasın diye belki birşeyler yapabilir.
 • Başlık : Haymana 18/06/2017 10:12:39
  Gönderen : Dereköylü
  Yazik valla yazık haymanayı beter ettiniz giden aynıydı gelen de ayni bi de haymana nin insanı ikiside yazık valla 2019 da gelecek tek kişi hacıbey özkandir balcikhisardan başka kimse düzeltemez haymanayı ya hacı başkan gelir haymana düzelir gelmesede polatli nin bi mahallesi oluruz artik
 • Başlık : Allah size fırsat vermesin 17/06/2017 09:53:48
  Gönderen : Erken seçim gelsin sende git
  Eeee nolmus başarılımısın ? Rahat rahat yatabiliomusun ? Sen bu kadar aey yaptinda bu millet nie su ramazan ayinda bile pide`yi ya arkadasindan borc para isteyerek alio yada brc yaparak varsin yol gelsin gelse be gelmese ne ?
 • Başlık : Yine bisey yok 16/06/2017 02:42:47
  Gönderen : Haymanali
  Baskan yine hic bisey yok yani yaptigin desene..su saydigin hizmetlerin hicbiri belediyecilik hizmeti degil...saydiklarini buyuksehir yapiyo yada yapacak...sen bu haymana halkini cahil yerine koydukca daha ruyanda bile zor gorursun bu makami...birde biseye takildim ben..haymanada huzuru ve guveni saglamak kim sen kimsin ?? Benim bildigim bu isi kolluk kuvvetleri ve devlet yapar..3 yillik baskanliginda keske tuvalet harici somut bisey yapsaydin...yazik senden oncede haci vardi oda boyle halkla dalga gecerdi..demekki haymananin kaderi bu..insanlarin akliyla dalga gecmek moda olmus..en onemlisi halkin guvenligini tesis etmis bak bak bak...