BORSA ALIMLARA BAŞLADI

Bu habere 158 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 29/06/2018
Haymana Ticaret Borsası hasat sezonunu açtı ve hububat alımlarına başladı. Bu yıl süne zararının çok yüksek olduğu belirtildi.
Süne zararının yanında yağmurlardan dolayı özellikle buğday değerlerinin de çok düşük olduğu belirtiliyor.
Haymana Ticaret Borsası Başkan Vekili Sinan Yıldız konu ile ilgili olarak şunları dile getirdi; “Buğday değerleri yağmurlardan çok etkilendi. Ama asıl sorun süne zararında. 7-11 arası süne zararı var. Birçok yerde ilaçlama yapılmamış, yapılan yerlerde yine yağmur nedeniyle tam başarı sağlanamamış. Buğdaylar yemlik yada standart dışı çıkıyor. TMO bu mahsule 370 fiyat verirken tüccar 910-930 arası değer biçiyor ve TMO’yu geçiyor. Arpalarda durum iyi. Verim 400 kiloları geçiyor ve fiyat olarak ta 815-845 arası. Tüccarın iyi buğdaya ihtiyacı var. İyi buğdayda tercih Polatlı değil Haymana olmalı. Fiyatlarımız oradan daha iyi. Yaklaşık 10 tüccarımız alım yapıyor.”
NOHUT ÜRETİCİLERİNE KRİTİK UYARI
Yıldız nohut üreticileri için uyarıda bulunarak, “TMO bu yıl ilk defa nohut alımı yapacak. Onun için çiftçilerin mutlaka ÇKS’lerine nohut’u ekletmeleri gerekiyor. TMO, 8mm ölçeğindeki nohutu 3.25’den alacak. Değere göre fiyat da yükselecek. Bu iyi haber. Ancak ÇKS için Cuma (Bugün) son gün. Çiftçilerimiz işlemlerini yaptırsın. Rekolte olarak beklentimiz yüksek. Ancak dediğim gibi kalite yağışlardan dolayı düşük. Tüm çiftçilerimize hasadın hayırlı olmasını diliyorum.” Haber: Yavuz ÇİFÇİ
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.