BU REZALET KİMİN ESERİ?

Bu habere 588 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 10/05/2019
Her hasat öncesi “Bu yıl kesin açılacak” denilen yeni TMO bu yıl da açılmıyor. Çiftçi, “Bu rezaleti çözecek kimse yok mu?” diye isyanını dile getiriyor.
Yeni Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu yıl da açılamayacağı belli oldu.
Geçen yıl “önümüzdeki yıl kesin açılacak” denilerek haberleştirdiğimiz TMO’nun yüzde 90’ı tamamlanmasına rağmen açılmayacağı belirtiliyor.
2 YILDA TAMAMLANACAKTI
Yapımına 2013 yılında 30 bin tonluk silolar olacak şekilde başlanan ve aradan geçen sürede birçok firma değiştiren TMO’nun son yüklenici firması işin yüzde 90’lık bölümünü tamamladıktan sonra öylece bıraktı. Oysa 2013 yılında yapılan ihale şartnamesine göre 700 günde tamamlanması şartı vardı.
Edindiğimiz bilgilere göre TMO’nun mekanik ve elektronik aksamı tamamlandı. Ancak ürün stoklanacak siloların test edilmesi gerekiyor. Geriye kalan çevre düzenlemesi ve benzeri çalışmalar açıldıktan sonra da tamamlanabilecek pozisyonda. Ancak basit ve tamamlanması kısa sürecek bu çalışmalar askıya alınmış durumda.
HEM İLÇEMİZ KAYBEDİYOR, HEM DE ÇİFTÇİ
Haymana TMO ile birlikte İç Anadolu’da 3 yere daha aynı anda başlanan ofisler tamamlanmış durumda. Bir tek Haymana’nın ofisi yarım bırakılıp, tamamlanmadı.
Çelik Siloların tamamlanması beraberinde üreticilere bazı avantajlar da getiriyor. Kullanıma açıldığında Lisanslı Depoculuk teşviki ile ton başı 25 TL çiftçiye ek destek getirecek. Çiftçi ayrıca gelir vergisi stopaj kesintisinden muaf olacak.
Ama inşaat bitirilerek teslimi yapılmadığı için Haymana çiftçisi bu avantajlardan yararlanamıyor.
ÇİFTÇİ; “REZALETİ ÇÖZECEK KİMSE YOK MU?”
TMO’nun bu yılda açılamayacak olması çiftçilerin şikâyetlerine neden oldu.
Çiftçiler; “Her yıl açılacak denilen TMO’nun bir sonraki seneye kalması rezalettir. Bunu çözecek siyasiler, yetkililer ne yapıyor? Neredeyse tamamlanmak üzere olan bir tesis için kaç senedir bekliyoruz. Yeni ofisin avantajlarını biliyoruz. Ama ne zaman yararlanmaya başlayacağız onu bilmiyoruz. Sonra da kalkıp çiftçiye aman Polatlı’ya falan ürün götürmeyin diyorlar. Ama kimse elini taşın altına koyup da 6 senedir bu işi çözmüyor. Siz çiftçiyi kendi ellerinizle arayışa iterseniz, çiftçi de başının çaresine bakar. Kimse kusura bakmasın” diyorlar. Haber: Yavuz ÇİFÇİ
Bu yazıya toplam 2 yorum yapıldı.
  • Başlık : İyidir 11/05/2019 19:04:46
    Gönderen : Soner
    Haymana halkı için iyidir. Hak ediyoruz akp ozdemir Turgut nerde açsınlar. Yok yok iyidir boyle akp ye ozdemir Turgut oy verenler utansın, yada ..... kazanılan bir belediye başkanı ne gune duruyor açsın ama nerdeeeee umrunda
  • Başlık : kimin 10/05/2019 02:09:21
    Gönderen : ali
    kimin eseri tabiki iktidarın eseri ilçe başkanının pasifligi belediye başkakanının vurdum duymazlığı