BURASI KADINLARIN DÜNYASI

Bu habere 133 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 05/10/2018
Haymana Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa yürüttüğü Aile Destek Merkezi açıldı.
Ankara Caddesi Hükümet Konağı karşısında açılan merkezin resmi açılışı çarşamba günü Kaymakam Hüseyin Göktürk ve Haymana’nın mülki amirleri tarafından yapıldı.
Tamamen kadınlara ait olan Aile Destek Merkezi’nde Halk Eğitim Kursiyerlerine ait meslek edindirme kursları yer alıyor. Yaklaşık 60 kursiyer rolyef, takı, çanta yapımı, keçe işlerinden çiçek, el sanatları gibi kursları görüyor. Ayrıca merkezde çocuklar için kreş, sosyal eğitim ve konferans salonu yer alıyor. İsteğe ve arz-talebe göre yeni kurslar da açılabilecek.
Köyden gelen kadınların da gidebileceği bir mekan olan Aile Destek Merkezinde toplum yararına çeşitli eğitici ve öğretici konferanslar da verilecek.
Kursiyerlerin masraflarını Haymana Kaymakamlığı karşılıyor. Kısa süre sonra yine kaymakamlık tarafından burada yapılan çalışmaların sergilendiği ve satışa sunulduğu stand da açılacak. Burada kadınlarımız emeklerini sergileyecek ve satışa sunacaklar. Satılan ürünlerin parasının üçte ikisi kursiyere, üçte biri de kaymakamlığa kursun finansmanı olarak kalacak. Ayrıca otellerle görüşülerek burada da satış standları kurulacak.
Haymana’nın logo ve isminin bulunuduğu, yöresel el sanatlarının ön planda tutulacağı işlerin ilçemiz turizmine ve kursiyerlerin aile bütçesine ciddi manada katkı yapması hedefleniyor.
Kaymakam Hüseyin Göktürk, “Turizmde bayanların Haymana’nın geleceğine bir yön vereceğine yürekten inanıyorum. Bunun için ilk ciddi adım böylece atılmış oldu. Bundan sonra daha güzel çalışmalar olacak. Kadınlarımız ilçemiz ekonomisinde ve sosyal hayatında artık var olduklarını görecekler. Köylerden gelen kadınlarımızda buraya istedikleri zaman gelebilir, çay içebilir, sohbet edebilirler. Burası kadınlar için yeni bir dünya oldu. İnşallah ileride daha kapsamlı ve güzel çalışmalara imza atılacaktır. Tüm ilçemiz ve köylerimizdeki kadınlarımızı buraya gelmeye ve katkı yapmaya çağırıyorum” dedi.
Haber: Yavuz ÇİFÇİ
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.