ÇANAKKALE’YE TARİH ZİYARETİ

Bu habere 334 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 28/09/2018
Haymana Belediyesi Çanakkale’ye bir kültür turu düzenledi. Tura çok sayıda Haymanalı katılarak duygusal anlar yaşadı.
Haymanalıların, tarihimizin en önemli destanlarından biri olan Çanakkale zaferinin geçtiği toprakları yerinde görmeleri için Haymana Belediyesi tarafından kültür turu düzenledi.
Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’un da katıldığı Çanakkale turunda, tüm masrafları Haymana Belediyesi tarafından karşılanan Haymanalılar; 57'inci Alay Şehitliği, Atatürk'ün gözetleme yeri ve saatinin parçalandığı yer, siperler, Şehitler Abidesi, Kocadere Şehitliği ve Eceabat, Alçıtepe Köyü ve Arıburnu ve Anzakların çıkarma yaptığı koy, Mehmetçiğe Saygı Anıtı ve Kanlı Sırt, Kırmızı Sırt Bölgeleri, Morto Koyu, Seddülbahir Köyü ve Seyit Onbaşı Anıtı, Truva Atı gibi tarihi ve turistik bölgeleri gezdiler.
Haymanalı Şehitler Duygulandırdı
Şehitler Abidesi’nin bulunduğu noktada yer alan sembolik mezarlarda Haymanalı Şehitlerin mezarlarını arayan Haymanalılar oldukça heyecanlıydı. Haymanalı şehitlerin mezarlarını bulan vatandaşlar mezarların fotoğraflarını çekip, isimleri not aldılar. Ataları için Fatiha okuyan Haymanalılar oldukça duygulu anlar yaşadı.
“Haymana Çanakkale Gibi Olacak”
Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği topraklar olan ve 2015 yılında Tarihi Milli Park ilan edilen Haymana’da çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Haymana’da 3500’e yakın şehit mezarının tespit edildiği ve şehitliklerin yapıldığını ifade eden Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut “Çanakkale nasıl ki düşmanın geçemediği bir noktaysa Haymana’mızda tıpkı Çanakkale gibi geçilmemiştir. Kurtuluş Savaşı’nda düşmanın geldiği son nokta Haymana’dır. Eğer Haymana düşseydi belki bugün Türkiye olmayacaktı. Bu yüzden biz “Son Kale Haymana” diyoruz. Böylesi önemli bir yer olan ilçemiz için Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzle çalışmalarımız sürüyor. Haymana’da şehitliklerimiz yapıldı. Tamamlandığında Haymana’mızda tıpkı Çanakkale gibi ziyaret edilecek ve vatandaşlarımız Kurtuluş Savaşı destanının yazıldığı toprakları görüp daha iyi anlayacaktır.” dedi
Haber: Yavuz ÇİFÇİ
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.