DARBECİ POLİSLERE MÜEBBET

Bu habere 637 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 06/10/2017
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Haymana İlçe Emniyet Müdürlüğünde darbecilere direnmek isteyen polisleri engelledikleri öne sürülen ve aralarında bir dönem Haymana İlçe Emniyet Müdürlüğü de yapan Serdar Bilgin ve 6 eski polisin yargılandığı davada cezal
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Haymana İlçe Emniyet Müdürlüğünde darbecilere direnmek isteyen polisleri engelledikleri öne sürülen başta Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serdal Bilgin ve 6 eski polisin yargılandığı davada da karar açıklandı.
Darbe girişimi esnasında Haymana İlçe Emniyet Müdürü olarak görev yapan Serdal Bilgin ve Komiser Eyüp Sabri Duran’a müebbet, diğer sanıklara da 9 ile 12 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.
Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar Eyüp Sami Duran, Serdal Bilgin, Hacı Ülger, İhsan Taha Demirci, Talip Çolak ve Tuncay Avcı katıldı.
Duruşmada sanıklara savunmalarının ardından, sanıkların son sözleri soruldu. Tutuklu sanıklardan Tuncay Avcı, karakoldaki silahlığı kilitlediği iddiasını reddetti. Sanıklardan Eyüp Sami Duran da suçlamaları reddederek beraatini talep etti. Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddederek beraatlerini istedi.
Ancak kararını açıklayan mahkeme, sanıklardan Eyüp Sami Duran ile Serdal Bilgin'e müebbet hapis, diğer sanıklardan Tuncay Avcı 12, İhsan Taha Demirci 10 yıl 6 ay ve Hacı Ülger ile Talip Çolak da 9’ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme heyeti, firari sanık Seyit Ahmet Duman'ın dosyasını ise ayırdı.
İddianame’ye göre sanıklar "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak"la suçlanıyordu.
FETÖ/PDY mensupları tarafından anayasal düzenin değiştirilmesi, seçilmiş meşru Meclis'in lağvedilmesi, seçimle gelmiş meşru 65. hükümetin devrilmesi, halkın oylarıyla seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı'nın öldürülmesi amacıyla darbeye teşebbüs eyleminde bulunulduğu belirtilen iddianamede, çok sayıda rütbeli-rütbesiz askerin yanı sıra çeşitli emniyet görevlileri ve sivil unsurların da katıldığı kalkışmaya, dosya kapsamında şüpheli olarak yer alan şahısların da çeşitli eylemleriyle dahil oldukları ifade edilmişti.
İddianamede, silah dolabı kilitlenerek uzun namlulu silah ve çelik yelek dağıtılmasının engellendiği, dağıtılan uzun namlulu silahların toplatıldığı, bu şekilde oluşabilecek darbecilerin saldırısına karşı direnmelerinin engellenmeye çalışıldığı, şüphelilerin darbe eylemine iştirak ettiklerinin belirlendiği kaydedilmişti.
Haber: Hüseyin YILDIRIM
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.