DOLU VE SEL YIKTI GEÇTİ!..

Bu habere 638 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 01/06/2018
Son günlerde yaşanan şiddetli yağışlar birçok mahallemizde büyük hasara yol açtı. Maddi kayıp bir çok köyümüzde büyük yaralar açtı. Muhtarlar ve çiftçiler yetkililerden yaşanan afet ile ilgili yardım ve destek bekliyor.
Kurak geçen ayların ardından Mayıs ayının tamamı neredeyse yağışlı geçti. Çiftçiler bu duruma sevinirken bazı mahallelerimiz ise şiddetli yağışın ve dolunun yıkımından kurtulamadı. İlçemizin birkaç mahallesi dışında hemen hemen her yerde dolu veya sel afeti yaşandı. Ama bazıları çok şiddetliydi ve o mahallelerimizi felce uğrattı.
Toyçayır, Sırçasaray, Boğazkaya ve civarında, Altıpınar başta olmak üzere Özköylerin neredeyse tamamında şiddetli yağış ile akabinde sel görülürken, kısım kısım da dolu zararı yaşandı. Sel bu bölgedeki köylere çok zarar verdi.
KİRAZOĞLU’NU SEL, TEPEKÖY’Ü DOLU YERLE BİR ETTİ
Daha önce de sık sık sel felaketinin yaşandığı Kirazoğlu Mahallesi bu son yağışlardan da yüksek derecede etkilendi. Azgın sel suları şiddetli yıkımlara yol açarken önüne kattığını götürdü.
Kirazoğlu Mahalle Muhtarı Ümit Kılınç, “Dağlarda ne kadar su varsa üstümüze geldi. Garajlar, duvarlar, ahırlar yıkıldı. Kirazoğlu çok büyük bir felaket yaşamıştır.” dedi.
Dolunun en şiddetli yaşandığı bir yerde Tepeköy. Mahalle Muhtarı Necati Deniz felaketin boyutları hakkında şunları söyledi “Dolu felaketi tüm ekili araziyi yerle bir ederken hububat tarlalarımıza %100 zarar verdi” dedi.
Sinanlı Mahallesi ise sahurda yağan dolu ile şok oldu. Orada da hasar büyük boyutlarda.
SOĞULCA, YAĞANDAN DA YAĞMAYANDAN DA MAĞDUR
Soğulca Mahallesi’nde geç gelen yağışlar ile tarlalarında zararlar oluşmuşken bu defa da dolu afeti ile başka bir darbe daha yedi.
Ayrıca birçok yere de yıldırım düştüğü ve Evliyafakı Mahallesinde de cami ses sisteminin patlatdığı bilgisi geldi.
Sel ve dolu felaketi yaşayan yerleri Haymana İlçe Tarım Müdürlüğü çalışanları ile birlikte ziyaret eden Ziraat Odası başkanı Halil ibrahim Balıkçı şu açıklamaları yaptı: “Son günlerde yaşanan felaketten birçok mahallemiz çok büyük hasarlar gördü. İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile geniş kapsamlı çalışma yaparak hasarları yerinde tespit ettik. Tarım sigortası olanlar zaten müracaatlarını yaptı. Sigortası olmayanlar içinde erteleme ve yapılandırma olması için gerekli girişimleri yaptık. Yetkililerimiz zor durumdaki üreticilerimize yardımlarını esirgememeli, gerekli adımlar kesinlikle atılmalıdır. Biz oda olarak yapılması gereken herşeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Allah çiftçimizin ve üreticimizin yardımcısı olsun.”
Haber: Yavuz ÇİFÇİ
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.