HAYMANA OLMASAYDI TÜRKİYE OLMAZDI!..

Bu habere 478 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 14/09/2018
Kurtuluş Savaşı’nın yaşandığı topraklar olan Haymana’da “Son Kale 7. Uluslararası Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu” gerçekleştirildi.
Haymana Grannos Termal Otel’de gerçekleştirilen sempozyuma Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Mustafa Destici, CHP Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Levent Gök, Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Prof Dr. Ömer Özkan, Gazeteci-Yazar Abbas Güçlü, AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Haymana Sivil Toplum Örgüt Başkanları, Kamu Kurum Amir ve Müdürleri, Öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Açılış konuşmaları, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan açılış konuşması yaparak, “Sakarya Zaferi Haymana'da kazanılmıştır. Bunun üzerine Milli Parklar yapılmaya başlandı. Bu sempozyum da bu tarihi olayla ilgili bilgi şöleni olmuştur. Katılımcılara teşekkür ederim” dedi.
Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut da yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Haymana'da gerçekleşen savaşta ordu ve halk bütünleşmesi sağlanmış ve savaş kazanılmıştır. Böylece “Son Kale” gerçeği ortaya çıkmıştır. Katılımcılara şükranlarımı sunuyorum”
Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk ise konuşmasında, “İlçemiz için gurur, ülkemiz için dönüm noktası olan bu zaferin 97. yıl dönümünü kutluyoruz. Burada Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılmıştır. Farkındalığı arttırmalı, sempozyumu daha da zenginleştirmeliyiz.” dedi.
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Mustafa Destici ‘de konuşmasında, “O günkü heyecanı tekrar yaşıyoruz ve tüylerimiz diken diken oluyor. İnançlı ve imanlı Türk Ordusu Sakarya Zaferini son damla kanı ile kazanmıştır” dedi.
CHP Milletvekili Levent Gök ise konuşmasında şunları söyledi. “Sakarya Zaferi muazzam birliktelik ve dayanışma ile kazanılmıştır. Türkiye Haymana'da kurulmuştur. Burası kahraman ve emsalsiz topraklardır. Onun için burada siyaset üstü çalışarak kalkındıracağız”
Konuşmaların ardından birinci tur oturuma geçildi.
Oturumda Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Haymanalı Prof. Dr Ömer Özkan, konuşmasında “Burası acıların çekildiği topraklardır. Gelecek için burada çok şey yapılması gerekiyor” dedi.
Bir diğer Haymanalı, Gazeteci Yazar Abbas Güçlü ise “Savaş bu topraklarda geçmiştir ama adı Sakarya Meydan Muharebesi olmuştur. Bence adı da Haymana Meydan Muharebesi olmalı. Ayrıca burası tarih ve tarım kenti olmalıdır. Bunun için çalışmalıyız” dedi.
Daha önce Haymana Kaymakamlığı yapan Misafir olarak Haymana'ya davet edilen Çay Kaymakamı Turan Erdoğan'da oturum konuşmasında, “Atatürk’ün Haymana anılarından bahsederek, “O dönemde yaşanan zorluklar gelecek nesillere anlatılmalı ve kıymeti daha çok öğretilmelidir” dedi.
Ankara Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürü Enver Yurtdaş ise “Geçmişiyle Buluşan Haymana” kitabını tanıttı.
Halil İbrahim Uçak ise belgelerle Haymana tarihine ışık tutmaya çalıştı.
1. oturumun ardından katılımcılara plaketler verildi ve oturuma ara verildi.
Öğleden sonra yapılan oturumda ise oturum başkanı Prof Dr. Ömer Özkan, konukları ile Haymana'daki idari yapı ve nüfus hareketlerini değerlendirdi.
Bir diğer oturum da ise oturum başkanlığını Gazeteci yazar Abbas Güçlü yaptı. Güçlü ve konukları Ankara ve Haymana üzerine, Tarih, Ulaşım ve Eğitim konularını ele aldılar.
Sempozyumun ikinci günü de sabah ve öğleden yapılan oturumlarda, Milli mücadele’de Batı Cephesi ve Sakarya Meydan Muharebesi, Sakarya Meydan Muharebesi’nin yansımaları ve Farklı Pencerelerden Milli Mücadele’ye Bir Bakış konuları konuşuldu.
Haber: Yavuz ÇİFÇİ
Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
  • Başlık : Devlet ve Hükümet Erkanı Polatlı`da Kutlasın 14/09/2018 06:46:20
    Gönderen : Yusuf YILMAZ
    Haymana olmasaydı Türkiye olmazdı. Bunu siyasetin erbabı hükümet erkanı, devlet başkanı ve bakanlar bilmiyorlar mı? Biliyorlar ama Haymana`ya karşı şaş gözle bakıyorlar. Kurtuluş savaşında fedakarlık yapan ve cefayı çeken Haymana halkıdır. Ama kaymağını Polatlı yiyedursun bakalım. Hökömet erkanı ve devlet, görkemli kutlamayı Polatlı`da yapıyor. Ya biz hakkımızı aramıyoruz ya da yerel siyasetçiler mama diye ağlamıyorlar, yetersiz kalıyorlar. Yine de son 3-4 senedeki salon etkinlikleri bir nebze iyi oldu. Ancak bu da daha geniş halk katmanları ile yapılması gerekirse daha canlı olur ses getirir diye düşünüyorum. Ne yapalım, Haymana`ya şaş gözle bakan devlet ve hükümet erkanına karşı kendi gücümüzle biz varız, buradayız diyelim.