MANTARDA PARA VAR!..

Bu habere 415 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 16/06/2017
Sindiren Mahallesinden Mustafa Çakıcı, kendi ürettiği kültür mantarlarından hergün 200 kilo üretip, kilosu 5 TL’den satıyor.
Haymana işsizlik ve göç gibi ekonomik sorunlarla boğuşadursun, bir girişimci hemşerimiz kültür mantarı yetiştirerek adeta paray para demiyor.
Sindiren Mahallesinden Mustafa Çakıcı, 2 odalı bir meskene kurduğu tesisinde her gün 200 kilo organik kültür mantarı yetiştiriyor ve Haymana’da satıyor.
Mantarlarına garanti de veren Çakıcı şunları söylüyor; “Mantarlarım tamamen organik ve her türlü garantisi benim. Hergün ortalama 200 kilo yetiştirerek, Haymana’da satıyorum. Hem maliyeti düşük, hem de bereket versin kazancı da iyi. Buradaki emekliler yatarken ben emekli olduğum halde çalışıyorum. Herkese de çalışmasını tavsiye ederim. Ürünümü yiyenlere de afiyet olsun diyorum”
Kültür Mantarı yetiştiriciliğine devlet teşviği ve desteği de var. KOSGEB ve IPARD programları ile TKDK hibe ve kredi veren kurumlar arasında. Bu kurumlar tesislerin kurulmasında destek sağlamakta. IPARD 2 bünyesinde de %70’e kadar hibe sağlamakta.
İş ve istihdam konusunda şikayetçi olan Haymana için Mustafa Çakıcı iyi bir örnek ve ekmeğini taştan çıkarmanın bir rol modeli görünümünde.
Haber: Yavuz ÇİFÇİ
Bu yazıya toplam 2 yorum yapıldı.
  • Başlık : Üretken olalım, beyinleri dondurmayalım 19/06/2017 01:24:20
    Gönderen : Ahmet
    Enes Akduru abimin sözlerine yüzde yüz katılıyorum. Kahvelerde akşama kadar pinekleyip asalaklar gibi yaşayan hemşerilerimiz lütfen biraz üretken olma konusunda ne yapmalıyız diye kafa yoralım. Akşama kadar pişli okey 52 oynayıp bağımlı hale gelerek beyinleri nötr durumuna getirmeyelim. Allah rızası için çoluk çocuğumuzun geleceği için bu pis kahve köşelerini terk ederim.Aşağı yukarı herkesin köyünde tarlası vardır. Toprağım yok deme mazereti olamaz.
  • Başlık : Helal Olsun! 17/06/2017 02:13:27
    Gönderen : Enes AKDURU
    Kahvehane köşelerinde pineklemeyip bir şeyler üretme çabasında olan ve ürettikleri ile bizlere örnek olan hemşehrimizi tebrik ediyormu. Emeklerine sağlık, Allah yardımcısı olsun..