SEÇİMDEN İLGİNÇ NOTLAR

Bu habere 341 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 29/06/2018
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Haymana, merkez ve dış mahallelerde ilginç sonuçlar ortaya çıktı. İşte seçime dair dikkat çekici notlar.
Haymana seçimini yine AK Parti’den yana yaptı. Cumhurbaşkanlığı’nda ise Recep Tayyip Erdoğan ilçemizden yüzde 70 oy aldı.
Merkez’de “AK Parti” dedi
AK Parti Haymana’da hem merkezde hem de dış mahallelerde birinci parti olurken, Cumhurbaşkanlığı’nda da Tayyip Erdoğan en yakın rakibi İnce’ye 2 Bin’in üzerinde fark attı.
Merkezde AK Parti %48,3, MHP %17,1, CHP %14,8, İYİ Parti %8,6, HDP %8 ve Saadet Partisi %1.7 oy aldı.
Merkez Cumhurbaşkanlığı’nda ise Tayyip Erdoğan’a %66,5, İnce’ye %20.9, Akşener’e %10.4 Demirtaş’a %3.5 ve Karamollaoğlu’na %1.1 destek verdi.
Milletvekili seçimlerinde merkezde AK Parti’nin ardından MHP ikinci parti olurken, onu CHP, İYİ Parti ve HDP takip etti.
Cumhurbaşkanlığında ise merkez Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından sıralamasında Muharrem İnce’yi ikinci sıraya, Meral Akşener’i üçüncü, Selahattin Demirtaş’ı ise dördüncü sıraya koydu.
Saadet Umduğunu Bulamadı
Listesine 2 Haymanalı hemşerimizi koyan Saadet Partisi maalesef teveccüh bulamadı. Saadet Partisi Milletvekilliğinde toplam 299 oy alırken, Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu ise 185 oy topladı.
Milletvekili Adayı Halis Bal’ın Mahallesi Güzelcekale’de Saadet Partisi 9 oy alıp 3’ncü olurken, bir diğer vekil adayı Ahmet Özkök’ün mahallesi Sazağasında ise 34 oyla birinci çıkmayı başardı.
HDP Milletvekili adayı Eşref Kiraz’ın mahallesi olan Kirazoğlu’nda ise HDP 51 oyla birinci çıkarken Cumhurbaşkanlığında Demirtaş’a 29 oy çıktı. Kirazoğlu’nda Erdoğan 68 oy aldı.
AK Parti Milletvekili Adayı Fahri Usta’nın mahallesi Gedik’te ise AK Parti birinci çıkarken, Erdoğan da 71 oy aldı.
İlçe Başkanlarının Mahallelerinden Seçim Notları
Partilerin İlçe Başkanlarının mahallelerindeki sonuçlar da ilginç çıktı.
AK Parti İlçe Başkanı Rüstem Kandemir’in Mahallesi Esenköy’de AK Parti 56 oyla birinci olurken, HDP 17 ve CHP 9 oy aldı. Cumhurbaşkanlığında ise Erdoğan 52 ve İnce 29 oy alan isimler oldu.
CHP İlçe Başkanı Kızılkoyunlu Mahallesinde AK Parti 104, MHP 42 ve CHP 21 oy alırken, Cumhurbaşkanlığında Erdoğan 148, İnce ise 23 oy aldı.
HDP İlçe Başkanı Ali Yıkılmaz’ın Mahallesi Kerpiç’te HDP 219 oyla birinci olurken, AK Parti 190 oyla ikincilikte kaldı. Cumhurbaşkanlığında ise Erdoğan 200 oyla birinci Demirtaş ise 126 oyla ikinci oldu.
İYİ Parti İlçe Başkanı Yalçın Çevik’in Mahallesi Yeniköy’de AK Parti 117, MHP 39 oy alırken, İYİ Parti 10 oyda kaldı. Cumhurbaşkanlığı’nda ise Erdoğan 160 oy alırken Akşener 9 oy alabildi.
MHP İlçe Başkanı Numan Öztürk’ün Mahallesi Culuk’ta AK Parti 216, CHP 94 ve MHP 74 oy aldı. Cumhurbaşkanlığı’nda da Erdoğan 281, İnce 118 oy toplarken Akşener ise 57 Culuk’lunun oyunu aldı.
Saadet Partisi İlçe Başkanı Recep Gündoğan’ın Mahallesi Tabaklı’da ise ilginç tablo oluştu. Tabaklı Mahallesinde AK Parti 62, HDP 12, CHP 8 oy alırken Saadet Partisi 3 oyda kaldı. Cumhurbaşkanlığı’nda ise Erdoğan 63, İnce 17, Demirtaş 4 oy alırken, Saadet Partisi’nin adayı Karamollaoğlu 2 oy alabildi.
Yergömü Tulum Çıkardı
Yergömü Mahallesi AK Parti ve Erdoğan’a tam destek verdi. Cumhurbaşkanlığında Erdoğan 84 oyun tamamını alırken, AK Parti’de 84 oy aldı. Sadece 1 oy MHP alabildi.
Dış Mahalle Birincileri
Milletvekilliği seçimlerinde 60 dış mahallede AK Parti birinci çıktı. HDP ise 6 mahallenin galibi olurken, CHP ve İYİ Parti 3 mahalleden birinci çıkan partiler oldular. MHP ise bir tek Karasüleymanlı’da sandıktan birinci çıktı.
Cumhurbaşkanlığında Erdoğan 67 sandığın birincisi olarak çıktı. İnce; Durutlar, Serinyayla, Yaylabey’den lider çıkarken, Kesikkavak’ta Erdoğan ile aynı oyu aldı. Demirtaş ise Balçıkhisar, Bumsuz ve Küçükkonak mahallelerinden birinci çıkan aday oldu. Akşener hiçbir mahalleden lider çıkamadı.
Halk İttifaklara İlgisiz Kaldı
Seçimler öncesi oluşturulan Cumhur ve Millet İttifaklarını vatandaş görmezden geldi. Halk tercih ettiği partiye oyunu kullandı. Cumhur İttifakına ise 155 oy verirken, Millet İttifakı 11 oyda kaldı.
Haber: Yavuz ÇİFÇİ
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.