TARİH ÇÖPE ATILDI

Bu habere 293 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 11/08/2017
Çaldağ İlkokulu’nun müzeye dönüştürülmesi için yapılan tadilatta, okulun birçok eşyası ve öğrenci arşivi çöpe atıldı.
Çaldağ İlkokulu müzeye çevrilirken, tarihin tanıkları olan birçok materyal de haketmedikleri bir muamele ile karşı karşıya kaldı.
Okulda kullanılan eşyaların her biri, o dönem hakkında önemli ipuçları verirken, değersiz bir çöp gibi atıldı. Bunların arasında 1940’lardan başlayan ve 1970’lere kadar uzanan öğrenci arşivi de var.
Haymana’nın birçok önemli siması, esnafı, iş adamı siyasetçisinin belki de hayatlarında çektirdikleri ilk resim ve öğretmenlerinin yaptıkları albüm çöpe giden eşyalar arasında.
Bir kısmını kurtarabildiğimiz bu eşyaları ve albümleri incelediğimizde, tozlu sayfalardan bir tarih çıkıyor.
Dönemin öğrencileri, şimdinin her biri önemli yerlerde olan şahsiyetlere ilk fotoğraflarını gösterdiklerimizde hayret ediyor ve tarihe duygusal bir yolculuk yapıyorlar.
Peki bu arşivler Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye veya herhangi bir kuruma teslim edilemez miydi?
Hatta bu konuyla ilgilenecek o kadar çok kişi var ki, onlara bile sorulsa, eminiz ki hepsi severek kabul eder ve en değerli eşya olarak saklarlardı.
Ya da müze olan okulun bir köşesine bu arşiv konur, insanlar da gelir ve maziden kalan birer sayfadan ibaret olan kişisel bilgilerine ulaşırlardı.
Müze yapılmak için yıkılan bir tarihi binanın içindekilerde tarihtir ve hakettiği muameleyi görmelidir. Yetkililerden bu konuya el atmaları, artık ne kaldıysa kurtarılmaları ve muhafaza edilmeleri isteğimizdir.
Haber: Yavuz ÇİFÇİ
Bu yazıya toplam 4 yorum yapıldı.
 • Başlık : Çöpe atılanlar zaten haberin fotosunda görünüyor yazık. 19/08/2017 01:21:04
  Gönderen : Evraklar çöpte evet
  neyin çöpe atıldığı ve evraklar çöpte diyen biçareler. Eğer bu okul müzeye dönüştürülmüş ise, isterse 50 sene önce kullanılsın, eşyası müzeye sergilenir. Bunu bilmiyorsunuz gazeteci abilerimizi de suçlamayın.
 • Başlık : Evraklar çöpte 14/08/2017 16:48:55
  Gönderen : Ankara/Haymana
  HER EVRAK KIYMETLİ DEОİLDİR AMA DEFTERDE ZAMAN AŞIMI YOKTUR. KALDIKI BU EVRAKLAR BİR İNSANIN OKULLA OLAN TÜM GEÇMİŞİDİR. BUNLARINDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ KAÇ SONRA GİDERSE GİTSİN BU EVRAKLARI ARŞİVDEN ÇIKARIP GÖRMEK GEREKİR. BUNLARI ÇÖPE ATAN BİLSE ZATEN ATMAZ, BİRAZ DUYARLI OLALIM.
 • Başlık : Neyin çöpe atıldığı belli değil 12/08/2017 17:12:21
  Gönderen : Haber yapmışsınız ama
  Her defter eski diye antika olmaz. Her defter eski diye saklanmaz. Resmi evraklar 2 yıl ya da 10 yıl saklanır. Muhtemelen bundan da haberiniz yok. Ama haberi yapan sizsiniz. Eger güzel bir haber yapacaksanız oradaki evraklarin neler olduğunu ayan beyan yazacaksınız. Bu defterleri atacak adam bunlarin hepsini hepimizden iyi biliyordur merak etmeyin.
 • Başlık : Sahipsiz Haymana 11/08/2017 05:21:52
  Gönderen : Haymanalı
  Haymana`nın ve Cumhuriyetimizin ilk okullarından olan Çaldağ ilkokulunun kıymetli arşivinin korunması için tedbir almayan ve çöpe atılmasına seyirci kaldığı haberden anlaşılan İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Kaymakamına görevlerini hatırlatır saygılar sunarız.