VALİ TOPACA’DAN VAATLER!..

Bu habere 394 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 09/03/2018
Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Ankara Valisi Ercan Topaca’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Vali Topaca, Kutluhan Camisi’nin restorasyonunu ve yeni bir Halk Eğitim Merkezi yapacağının sözünü verdi.
Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Ankara Valisi Ercan Topaca’yı ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleştirilen görüşmede Kutluhan Camii’nin restore edilmesi ve her yıl uluslar arası düzeyde gerçekleştirilen “Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslar arası Sempozyumu” ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmede ayrıca Haymana’ya bir Halk Eğitim Merkezi kazandırılması konusunda da karara varıldı.
Kutluhan Camii Valilik tarafından restore edilecek
Görüşmede, tarihi bir öneme sahip olan Kutluhan Camii’nin restore edilmesi konuşuldu. Ankara Valisi Ercan Topaca bu önemli tarihi mirasın Ankara Valiliği tarafından restore edileceğini belirtti.
Haymana’ya Halk Eğitim Merkezi kazandırılacak
Görüşmede ele alınan bir diğer konu da Haymana’ya bir Halk Eğitim Merkezi kazandırılması konusu oldu. Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut Haymana’da özellikle kadın ve gençlere yönelik kurslar verildiğini ancak halk eğitim merkezinin yeterli olmadığını belirterek bu konuda Ankara Valiliğinden kendilerine destek olmasını rica etti. Ankara Valisi Ercan Topaca bu konuda her türlü desteği vereceklerini ve Haymana’ya güzel bir halk eğitim merkezi kazandıracaklarını belirtti.
“Son Kale Haymana”’nın rolü ve önemi daha geniş kitlelere tanıtılacak
Kurtuluş Savaşı’nın “Son Kalesi” olan Haymana’nın kurtuluş Savaşı’ndaki önemi ve yapımı gerçekleştirilen Tarihi Milli Parkın daha geniş kitlelere tanıtılması da görüşmenin bir diğer önemli maddesiydi. Başkan Turgut, Haymana’nın 2015 yılında Tarihi Milli Park ilan edildiğini belirterek, Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’nın Son Kalesi olduğunu kendilerinin de bu gerçeği, son iki yılı uluslararası düzeyde olmak üzere 6 senedir “Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu”nu düzenleyerek tüm Türkiye’ye ve dünyaya anlatmaya çalıştıklarını ifade etti. Sakarya Meydan Savaşı’nın büyük bir kısmının Haymana’da geçtiğini belirten Başkan Turgut, Mangaldağ, İkiztepe, Çaldağ gibi savaşın kaderini değiştiren ve dönüm noktası olan çok önemli 6-7 noktanın da yine Haymana’da olduğunu ifade etti. Böylesine önemli bir role sahip Haymana’da gerçekleştirdikleri etkinliklerde devlet erkânını ve Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcilerini görmek istediklerini ifade eden Başkan Turgut bu konuda Ankara Valiliğinden destek istedi. Ankara Valisi Ercan Topaca Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki önemine değinerek kendilerinin de ellerinden gelen desteği sunacaklarını ve devlet olarak bu işin içinde olacaklarını belirtti.
Bu yıl 11-12 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinlikler için Ağustos ayında bir toplantı gerçekleştirilmesi konusunda karara varıldı.
Haber: Hüseyin YILDIRIM
Bu yazıya toplam 3 yorum yapıldı.
 • Başlık : BAŞKAN GİDİCİ 13/03/2018 02:00:56
  Gönderen : HAYMANALIM
  Başkan gitti gidiyorda yerine iş yapacak birisi gelse bari
 • Başlık : Üzüldüm 13/03/2018 00:26:50
  Gönderen : Serdar
  Başkanım lütfen haymana için bişe yapmayın. Devlet el atmasın haymanaya. Devletten bir yatırım gelmesin haymanaya çok üzülmüs bir vatandaşımız bak alttaki yoruma
 • Başlık : Haymana 10/03/2018 03:44:22
  Gönderen : Berk
  Sen kendin birsey yapma milletten medet um yazik başkan seninde biletini haymana kesti allaha emanet