YAZ YAĞMURU KABUSA DÖNDÜ

Bu habere 424 kez bakıldı. Haberin eklenme tarihi: 11/08/2017
Hafta içinde dönemsel yağan ve kasırgaya dönüşen şiddetli yağmur Haymana ve köylerinde hayatı felç etti. Birçok maddi hasar meydana getirdi.
Haymana’ya yaz yağmuru bir yağdı, pir yağdı. Şehir Merkezi ve mahallelerde hayat durdu, birçok yeri sel bastı, maddi hasarın boyutu çok büyük.
Özellikle Karasüleymanlı ve Kızılkoyunlu Mahalleleri adeta denize döndü.
Şehir Merkezinde ağaçları deviren rüzgar ve yağmur asıl hasarı dış mahallelerde yaşattı. Kızılkoyunlu Mahallesinde evlerin içleri ve avlular bir karış çamur içinde kalırken, evin önünde bulunan mahsuller sel sularına kapıldı. Mahalle sakinlerinden Halit Çelik’in arabasına ağaç devrilerek hasara yol açtı. Ayrıca Çelik’in bahçesindeki bal arıları da sel sularına kapılarak, yaklaşık 5 kovanı telef oldu. Ali Ömer Ağırcan ve Tacettin Can’ın evinin önünde bulunan buğdaylar da sel sularına kapılarak gitti. Odun işi yapan Ali Ömer Ağırcan’ın yaklaşık 10 ton odunu sel sularında etrafa dağıldı.
Karasüleymanlı Mahallesi’nden Adil Yılmaz isimli üreticinin ise evinin önünde bulunan yaklaşık 100 ton buğday sel sularına kapıldı. Yılmaz maddi kaybının yaklaşık 90 bin TL olduğunu belirtti.
Öte yandan Pazartesi günü yeni bir yağış dalgasına kapılan ilçemizin Kadıköy, Sarıdeğirmen Mahallesi ve civarında yine sel baskınları ve hasarlar yaşandı. Bazı evlerin çatıları uçtu.
Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim Balıkçı da konu ile ilgili şunları söyledi: “Şiddetli yağış ve fırtına sonucu birçok mahallemizde zarar meydana gelmiştir. Özellikle Kızılkoyunlu, Karasüleymanlı, Kadıköy ve Sarıdeğirmen Mahallemizde maddi boyutu yüksek mağduriyetler vardır. Mahsuller ve samanlar sele kapılmış, sebze bahçeleri toprakla bir olmuştur. Bu konuda odamız gerekli girişimleri yapmış olup, çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi konusunda elinden geleni yapacaktır. Tüm üreticilerimize, geçmiş olsun, Allah bir daha yaşatmasın diyorum”
Sel mağduru mahalleler afetten mağdur olduklarını ve devletin el uzatması gerektiğini belirterek, yetkililerden destek istediler..
Haber: Yavuz ÇİFÇİ
Bu yazıya toplam 2 yorum yapıldı.
  • Başlık : Felaket 12/08/2017 21:46:04
    Gönderen : Hakan Bal
    Ersin beyi bu duyarli DAVRANISINDAN dolayi tebrik ediyor bu kampanyaya bende destek olmak istiyorum.
  • Başlık : Gecmis Olsun 11/08/2017 07:09:22
    Gönderen : ERSIN YAMAN
    Öncelikle dogal afet yoluyla zarar gören hemsehrilerimize gecmis olsun diliyor ortada can kaybi olmamasindan dolayida sukur ediyorum.Tum yurtta ister ihtiyac sahibi olsun isterse olmasin vatandaslarimiza yardimda da bulunup onlara her imkani sunan devlet erkanini simdide gercekten zarar gören vatan evlatlarinin zararinin karsilanmasi icin göreve davet ediyorum.Umarim bu konuda Öncelikle buyuksehir belediyesinin,Haymana belediyesinin,Haymana kaymakamliginin ve sivil toplum ÖrgÜtlerinin haberdar oldugunu umut ederek onlarin ivedice davranip bir kriz masasi olusturup hemsehrilerimizin maddi manevi yaralarini sarmalarini talep ediyor ve bekliyoruz dahada olmuyorsa herhangi bir kurum önderliginde bir yardim hesap numarasi acip hemsehrilerimize yardimda bulunalim .Unutmayalimki Allah haric hic bir güc dogadan daha üstün degildir bu vesile ile bir dahaki sefere bu tür elim durumlarin yasanmamasi icin gerekli Önlemlerinde alinmasini bekliyoruz.gecmis olsun.