Yusuf Yılmaz

yusufyilmaz@haymana.com
Yazarın sitemizde "102" adet yazısı bulunmaktadır. Eklenme Tarihi: 20/01/2018 849 kez okundu.

Haymana’da Bazı Bürokrasinin Laçkalaşmış Hali (1 Günde Yapılacak Bir İş 8-9 Ay’da mı Yapılır?)

Haymana’da yaşayan halkımız, Haymana’daki laçkalaşmış, hantal, iş bilmezlik konularında ve kasıtlı olarak halkı bezdiren bürokrasideki bazı aymazlardan şikâyetçidirler. 1 günde yapılacak bir iş ne hikmetse 8-9 ayda yapılıyor. Bunun irdelenmesi ve nereden kaynaklanıyorsa sorunun araştırılıp neşter vurulması gerekiyor. Mülki Amir olarak Kaymakam Sayın Hüseyin Göktürk Bey’in dikkatlerini çekerim.

 

Bunun son örneğini de çok sevdiğimiz bir hemşehrimiz olan T.S. kardeşimiz bizzat yaşamıştır. Belgeleri bende mevcuttur. Şikâyetlerini hem üzüntü içinde hem de bazı bilgiler vererek anlatmıştır. Kulak misafiri olan bazı hemşehrilerimiz de Haymana’nın bu tip insanlar yüzünden gelişmediğini dile getirmişlerdir.

 

Düşünebiliyor musunuz? 2016 yılında tescili ve satışı talep edilen ve olumlu olarak,

 

1 - Gıda Tarım  ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün 20.12.2016 tarih ve

59189583 -115.01-E190006 sayı olumlu yazısı,

2 - Orman Genel Müdürlüğünün 24.01.2017 tarih ve 176245 sayılı olumlu yazısı,

3 - Devlet Su İşleri 51.Şube Müdürlüğünün 03.03.2017 tarih ve 89934966-255.02-E445184 sayılı olumlu yazısı,

4 – Haymana Mera heyetinin de olumlu cevabı,

5 – En son olarak, Haymana Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 25.05.2017 tarih ve 18603433-310.05.218/432 sayılı olumlu yazıları.

 

Yukarıda saydığımız 5 resmi kuruluş, 6 köyden  toplam 25 adet arazinin tescilinde her hangi bir sakınca olmadığına dair olumlu yazı vermişlerdir. Buna rağmen yazışmaları biten bu arazilerin, 1 memurun toplam en fazla 5 dakikasını alacak bir üst yazı, kadastroya sevki için keyfi olarak, bir veya bir iki kişinin kaprisleri ile veya başka art niyetlilerin marifetiyle sumen altı ediliyor, 8-9 ay boyunca bekletiliyor.

 

 

Konuyla ilgili verilen dilekçe, Cimer’e yapılan müracaatları dahi kaale almayıp cevap vermiyorlar. Yazışma yapılan evraklar, kadastroda en az 2 veya 3 yıl bekletilip işlem yapılmayıp kaybolurken, bazıları ise; cımbızla çekilir gibi bazı araziler kılıfına ve usulüne! uydurularak köylülerden habersizce aynı köyden bir başkasına 2 ay içerisinde satılabiliyor. Bu kılıf uydurmadan diğer köylülerin haberi olunca da, köylüler arasında kayırmacılık, ikilik ve kin oluşuyor (Culuk ve Eskikışla Köylerinde olduğu gibi ). 01.01.1984 tarihinde kabul edilen 3071 Bilgi edinme yasasına göre 1 ay içerisinde ilgiliye cevap verilmesi gerekirken, cevap vermemişlerdir. Haymana dışındaki başka ilçede bu şekilde hareket eden bir memur olsaydı, aşağıda belirtilen yasalara göre inim inim inletilirdi. Ama Haymana söz konusu olunca, bir memur dahi, hükümet içinde hükümet oluyor, karışanı olmuyor.

 

Yargıtay 4. dairesinin 25.05.2006 tarih ve 9/13 sayılı kararı, TCK 21. Maddesi, kastın oluşması, 657 devlet memuru kanununun 125. maddesi gereğince disiplin suçu, 5237 sayılı yasanın (TCK 257/1 ve kamu zararı tck 61. madde) görevi ihmal suçu ile zamanında satış yapılmayarak hazine ve devleti zarara uğratılması ( 765 sayılı yasanın 230. Maddesine göre mağduriyet, 5018 sayılı yasanın 71.maddesi), Anayasa137. Madde, amirin emrini yerine getirilmemesi TCK’nun 228.maddesinin 43/2 birden fazla kamu kuruluşunun zarara uğratılması. Ayrıca amirin 657’ nin 10 ve 11. maddesine göre denetleme görevini yerine getirip getirmediği ya da konunun suçu var ise, buna göz yumarak suça iştirak edip edilmediği sorularak memurlar hakkında işlem yapılmaktadır.

 

Ancak Başkent Ankara’nın Haymana İlçesinin tapu kadastro ve özel idare memurları söz konusu olduğunda, ne  Cimer’in, ne Cumhurbaşkanlığı makamının ne de savcıların gücü yetmemesi gibi bir durum ortaya çıkıyor.  O zaman insanlara, bunu yapan memurların dokunulmazlığı olan ikinci bir güç sahibi imişler havasını veriyor.

 

Öğretmenler neden Haymana’yı bir sürgün yeri ve aynı zamanda sıçrama tahtası olarak görüyor ve sonrasında ise hemen Haymana’yı terk ediyorlar? Çünkü daha önce aşina olduğumuz, “küçük olsun benim olsun” diye düşünen yerel siyasilerden sonra, bu sefer aynı düşünce taşıdığına inandığımız ve uygulamaları ile bunu gösteren Haymana bürokrasisi, insanları Haymana’dan soğutuyor. Tabi hepsi değil.

 

Türk Ordusunun; Kurtuluş savaşında diğer cephelerde durdurulamayıp Ankara sınırına dayanan düşman Yunan askerini, Mangal Dağı ve Çal Dağı’nda bozguna uğratıp galibiyet meşalesini ateşlemesinde en büyük pay Haymanalılarındır. Yufka ekmeğini, ayranını, tereyağını, sütünü, yoğurdunu ve yumurtasını Türk askeri ile paylaşan ve bizzat kendileri de, geceleri gizlice köylerinden çıkıp Türk askerine katılan yine bu kahraman Haymana Halkıdır.

 

Ülkenin uçurumun kenarından dönmesinde büyük katkısı olan Haymana, bu bazı kendini bilmez bürokrasideki memurlar ile kurumları işlemez halde bir kasaba görünümüne girecek. Çünkü bu bürokrasi memurları, yaptıkları icraatları! İle Haymana’yı buna layık görüyor.

 

Şimdi anladınız mı Haymana neden gelişmiyor. Bundan 30-40 sene önce, Cuma günleri kurulan Haymana pazarına, hem kaliteli, hem de ucuz meyve ve sebze getiren bir başkası veya yabancı bir pazarcı, halkı sömüren pazar cellâtları tarafından bir güzel dövülür, malları kamyonlarından aşağı fırlatılırdı. O insanlar da Haymana’da bir daha pazarcılık yapmazlardı. Şimdi bu bürokrasi de canı istediği kişinin işini hemen hallediyor, canının istemediği kişileri de bu kardeşimiz ve onun gibilerini süründürüyorsa, bu işte bir sakatlık ve bilmediğimiz bir şey var demektir.

 

Tüm bunlar gözümüzün önünde cereyan ederken, “Haymana neden gelişmiyor” diye sürekli sosyal paylaşım sitelerinde soran hemşehrilerime derim ki, bu v.b. konular yüzünden gelişmediğini artık idrak etmeniz gerekir.

 

 


Yorum Yapın
500

Bu yazıya toplam 13 yorum yapıldı.
 • Başlık : Kimin malını 20 dakikada tapuluyorsun taksitle 10/02/2018 23:53:39
  Gönderen : cemal
  şampiyon abi kimin tapulu malını aldın da taksite bağladın?Bu hak mı bir Haymananın bazı köylerinde kimisi hazineyi peşkeş çekip alır büyük çoğunlukta enayi imiş gibi kenarda tutulur ayrımcılık yapılır.Bunun neresi ahlak ve insanlık ile bağdaşıyor.Haymanada 4-5 köyde muhtarlar tanıdıklarına peşkeş çektirmişler.Peki garibanlar ne olacak?İnsanlarda hiç utanma ve sıkılma kalmamış.bu alenen hırsızlıkla aynı durum olmuyormu?Kimin malını kime taksitle 20 dakikada peşkeş çekiyorsunuz ya Allah aşkına
 • Başlık : şampiyon fener 04/02/2018 23:03:28
  Gönderen : Ahmet
  Yarası olan gocunuyor ağam.Burada yusuf abi ve sıkıntısını anlatan abimiz haymanadaki memurlardan bahsediyor.İşlerin anormal şekilde yavaş gittiği ve bazı memurların lakayt davrandıklarından bahsediyorlarAma şampiyon abi ve diğerleri gibi insanlar nedense rahatsız oluyor.Demek ki ateş olmayan yerden duman çıkmazki rahatsız olmanın nedeni oluyor.O zaman sizde adaletli ve doğru olun ki sizinle ilgisi olmayan yazıdan yara kapmayın.Bir işlemi yapmak için aylarca burnumuzdan getirip oyalıyorlar
 • Başlık : İftira atmadan yorum lutfen 03/02/2018 07:49:15
  Gönderen : T. Ş
  Ali bey belli ki beni tanıyorsun yorumlarda lütfen iftira atmayın konu senin yada muhtarın ilgili yada yapılanlara ilgili değil bende yorumlardan öğreniyorum işlemeyen kurumla ilgili bahse konu yer dedemin babasini tapusuzdere yataklarının kapatıldığı ve dere sularının akarak koyun camisinin sel baskını olduğu yer öyle 30donumde 3 donumde değil tapu olsa bu yazı olmaz hodri meydan üzerime koy içi üzerime 1 m2 yer bile varsa ben onu sana devredim yaözürdile yada gelyalan iftirayı hukuk çözsün
 • Başlık : Muhtarlar dürüst olmalı 25/01/2018 20:50:55
  Gönderen : Hasan
  Muhtarlar işine gelene hazineyi yok eniştesine yok amca oğlu dayı oğlu diye peşkeş çekerse sonunda mağdur olmuş diğer köylüler arasında nefret doğar.Şu bahsedilen iki köyden muhtarın biri kardeşinin kocasına ne peşkeş çektiyse buraya yazsın özür dilesinki arada kayirmacilik olmasin.Bu olayi bizzat yasayan teyzemin oğludur ve yusuf abiye gerekli belgeleri vermiştir ve ondan rica etmişki köşe yazında yayınla diye.Oda kösesinde yayinlamis.şampiyon abim Yusuf abiye nazire etmen mantıksız kurban.
 • Başlık : Eskikışlalı ahmet 25/01/2018 13:32:35
  Gönderen : Ahmet
  Eskikışlalı abim tapu dairesinde zaten sorun yokki. Sonra nerenin tapusunu almışsın açıklasaydın iyi olurdu. Hak etmedikleri halde tapu alanlar var bizzat ben yaşadım köyde. Yusuf abinin bahsettiği konu hak etmedikleri halde hazine arazilerini 30-40 yıl kullanmış gösterip yalancı şahitlerle birilerine peşkeş çekilen ve kısa zamanda işlerini halledenleredir. onların aksine gerçekten 50 senedir evinin yerini kullandığı halde 8-9 ay kadastroda ve milli emlakta oyalanan kişilerden bahsediyor abimiz.
 • Başlık : yapma yusuf kardeşim 25/01/2018 12:24:51
  Gönderen : şampiyon
  Yusuf bey yakından tanırım ve severim sizi ama bu konuda katılmıyorum sana eskikışlalı olarak daha 2 gün önce gttik tapumuzu aldık takside bağladık borcumuzu hemde 20 dakıka sürmedi.lütfen bir yazı yazacaksanız olayı bizzat yaşayın ve içinde olun içinde olduğunuz olayları birebir yasadıgınız olayları yazın kulaktan duyma sözlerle iş yapmayın siz değerli bir büyüğümüzsünüz.
 • Başlık : Adalet olmayınca birlik ve düzende olmaz 23/01/2018 18:52:26
  Gönderen : Ahmet Dönmeztürk
  Cüneyt abiye katılıyorum.Bir taraftan bürokraside,Trabzonlular yanikaradenizlilerin göreve getirilmesi ve Ankaralıların sahipsiz olarak dışlanması.Gerçi Yusuf abinin yazısı ile ilgisi yoktur ama Ankara belediyesini görüyoruz.Avni Erdoğan abi m.vekili adayı veBeypazarı ilçe başkanı idi.bu abimizi başkanlıktan alıyorlar ve yerine trabzonlu birini getiriyorlar.Çünkü Ankara vekillerinde utanma,arlanma yok sahip çıkmıyorlar.Bazı muhtarlar da aynı adaletsizliği yapıyorlar.Eskikışla ve Culuk gibi.
 • Başlık : ADALET 23/01/2018 08:53:19
  Gönderen : CÜNEYT
  Gelişmişliğin temeli adalettir. Yani Devletin kaynaklarını halkına adil bir şekilde dağılımı demektir. Bu dağılım yapanlar devletin tepesinden başlayıp muhtarlara kadar inmektedir. Bu dağılımı eşit yapmassanız zengin daha zengin fakir daha da fakir olmaktadır. Devlet memurlarının bu hizmette de payı vardır. Maalesef beş parmağın beşi bir değil. Sonuç şehre göç. Şehirde bu insanları toz pempe bir hayat beklemiyor. Bu insanları yerinden yurdundan etmeye kimsenin hakkı yok. vebali büyük. iyi günl
 • Başlık : Maalesef görevini layıkıyla yapan insan çok çok az. 20/01/2018 19:51:20
  Gönderen : Ahmet Eskikislali
  Maalesef görevini layıkıyla yapan insan çok çok az. 1 yilin geckin bende beklemekteyim.
 • Başlık : GÜZEL BİR YATIRIM 20/01/2018 13:56:58
  Gönderen : Tacdin ERDAŞ
  Reel ve güzel bir yatırım Allah devamını artırsın inşallah
 • Başlık : Acı ama gerçek 20/01/2018 13:20:16
  Gönderen : Tayfun
  Eline emeğine sağlık yerinde bir konuya deginmissin
 • Başlık : Haymananın kanayan yarası BÜROKRASİ. 20/01/2018 12:35:47
  Gönderen : Cemal Akbaş
  Haymana da resmi dairede iş yaptırmak büyük sorun. Tapuda bir işimiz vardı. Tam üç ay oyaladılar. Bimere yazdım beni aradılar ve neden Bimere yazdığımı sordular. Ben de' bir günlük işin neden üç ay sürdüğünü 'sordum. İnanamazsınız ama işimin hazır olduğunu söylediler ve Bimere yazmamam için ricacı oldular.
 • Başlık : Ağzına sağlık 20/01/2018 11:21:37
  Gönderen : Gazi
  Sayın Yusuf bey : Ağzınada kaleminden çıkan her söze diyeceğim yok, Kamu görevi yapan iktidarı millete hasım gösteren bir düşünce sahiptir, Tüm kurumlarda Azda olsa münafıkların olması gerçekten vakadır. Önlenmesi nasıl yapılır ey devlet ey hükümet bu tedbirler alınmalıdır , İşt sana Mal müdürlüğü denen Bir kurum al birini vur öbürüne , Al sana milli emlak müdürlüğü, Al sana Tapu müdürlüğü, Al sana Milli eğitim vs bitmez. Vatandaşı mağdur edenin aldığı maaş zehir zıkkım olsun Allah ıslah etsin.