Yavuz Çifçi

yavuz_reis126@hotmail.com
Yazarın sitemizde "16" adet yazısı bulunmaktadır. Eklenme Tarihi: 01/12/2017 224 kez okundu.

HİÇ OLMASA ÖRTMEN OL

“Tek okusun da, en kötüsü öğretmen olur”

    Eğitimin, oyun hamuru gibi oynandığı zamanlarda 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün özgül ağırlığını varın siz hesap edin. Mikrofonu alan kalburüstü siyasilerin “Efendim hepimizi, cumhurbaşkanını, başbakanı, milletvekilini, sanatçıları falan yetiştiren öğretmenlerdir” tarzında klasik söylemlerini gene tekrar ettikleri gündür.  

  Limon satan siyasi göremezsiniz, ama hamallık yapan öğretmene yurdumun her köşesinde rastlarsınız. Hele atanamamışsa, bedenini geçin, ruhundaki ezikliğin tarifi bile yoktur. Binlerce atanamayan öğretmene karşılık, sırf siyasi taraflığından dolayı iki koyun güdemeyenlerin “vekil öğretmen” etiketiyle taltif edildiği yerdir bu topraklar. Aralarında nice cevherler olsa da, niceleri de sırf ardında bir dayısı olduğu için mesleğinde “vekil öğretmen” yazar.

   Mikrofonu eline alan ve atıp tutan siyasi, adı gibi biliyordur, yakın sendikaya üye olanların her türlü makama liyakatsiz geldiğini. Siyaset meydanlarında safları sık tutanların işlerinin tıkır tıkır yürüdüğünü. Muhalif bir düşüncedekinin ise okuldaki hizmetli kadar değer görmediğini. Ensesi kalın, cukkası sağlam siyasetimiz ondan sonra alır eline mikrofonu, “Hepimizi öğretmenler yetiştirdiii..” nutkuna başlar. 

  Sizi yetiştirenlerin eve ekmek götürmekte zorlandıklarını adı gibi bilir. Bilir de işine gelmez. Kendini yetiştirenlere tatlı kaşığıyla verilen ücret zammının, sıra kendine gelince nasıl kepçeye dönüştüğünü. Doğuda eğitim şehitleri iki gün sonra unutulurken, Batı da bazı televizyon kanallarında torpilli soytarılar çıkıp “Şehit mehit off bıktık der” Nur’u tümden kaçmışların ruhlarına nutella sürüp yoldaş olanların baş tacı edildiği yerdir buralar. 

  Köylere ışık olan köy öğretmenlerinin tasviye edilmesiyle başladı köylerdeki göç. Şimdi, etinden samanına yaban ellerden alıyorsak, biraz da sebep budur. Taşranın güneşi söndürüldü, öğretmenleri köylerden almakla, şimdi mum ışığında körebe oynamalarımız ondan. “Gominist yetiştiriyor lan bu okullar” diye başlayan dedikodu ve fesatlık şebekesi Köy Enstitülerini kapatınca başladı aslında bütün dram. Gomunistlikten kurtulup, cemaatlere altın madalya taktık ya, kurtuluverdi memleket değil mi? Dindar nesil yetiştirdik mi bilemiyorum, ama kindarlığı ve kör kuyuları kimseye bırakmadık elhamdülillah.  

   Şimdi okullara bir gidin, kim öğretmen, kim öğrenci, kim görevli belli değil. Bir tutam sakalıyla, göğsü bağrı açık, şirazesi kaymış öğretmenlere, elindeki tesbihle sıra arkadaşına racon kesen, sigarayı nerdeyse öğretmeni ile karşılıklı içen öğrenciye, okuldan çok tatil kampına benzeyen bir binaya rastlarsınız. “Eğitimde çağ atladık” tarzında söylemlerinde ardı arkası kesilmez bu arada. 

  Öğretmen öğrenciyi pamuklara sarıp sarmalaması için talimatlıdır. Sınıfta kalma yoktur. Fiske dokunsan öğrenci velisi tam techizat taarruza hazırdır. Olmadı bir telefonla sürdürmekle tehdit eder. Eğitimle siyaset bulamaç halinde ulanalı beri, ne okulda hayat var, ne öğrencide, ne de velilerde.

  Ondan sonra kalk yılda bir defa 24 Kasım’da öğretmeni yere göğe kondurama. Geleceğimiz ayaklarımızın altından kaymış, biz hala rant devşirme peşindeyiz. Neresinden tutsak, neresine dokunsak elimizde kalan, yapış yapış ve de vıcık vıcık bir eğitimle karşı karşıyayız vesselam. Gerçekten kendini adamış, idealist, fikri ve vicdanı hür öğretmenlerin büyük küçük ellerinden öperim. Ancak üç günlük dünyada kula kul olanların da nokta kadar ederi yoktur. Kim bu hale getirdi, ne ara bu kadar eğitimde tükendik bilmiyorum. Siyaset camilere, okullara sokuldu sokulalı beyinler dumura uğradı. Sonuçta bu hale geldik. Kırdık öğretmenlerimizi, hem de öğrencimizi. Bir harf öğretene kırk yıl köle olmaktan, harf öğretenin kafasını gözünü bir şekilde kırar olduk ya, düğünümüz bayramımız ve de 24 Kasımlarımız vatana millete kutlu olsun bari.  

HAFTANIN SÖZÜ: Eden bulur. Ya mevlasını, ya belasını.

HAFTANIN HABERİ; Öğretmenler günü hediyelerini bozdurup yeni araba alan O.Ü(40), kara kara ilk MTV taksidini düşünmeye başladı.  

SAYGILARIMLA


Yorum Yapın
500

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.