Ömer Demir

odemir@haymana.com
Yazarın sitemizde "22" adet yazısı bulunmaktadır. Eklenme Tarihi: 06/03/2009 1829 kez okundu.

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ

İnsanoğlunun ölüm zamanı ,saati belli olmaz  ama mantıksal olarak insan doğar büyür,yaşlanır ve ölür denklemi içerisinde düşündüğümüz zaman ,zamanı gelenler yavaş yavaş sahneden çekilmekteler.

42 yaşında biri olarak  bu süreç içerisinde çok tanıdığım sevdiğim insanlar ömür sürecini noktalayıp  ebediyete yolculuklarını tamamladılar.Ve halende bu ay içerisinde de gidenler oluyor.Allah hepsinin mekanlarını cennet eylesin.
 
   Ali okçu'nun meşhur kahvesini Salih Güneş (Dedem) ve çocukları çalıştırırdı.Bende 1972 Yılından itibaren dayımların yanında  kahvenin getir götür işlerini yapar ,dışarıdaki esnafa çay servisi yapar,sigaralarını alırdım. 
 
Aklımın erdiği yaşlar itibarı ile çok insanlar tanıdım.Hepsini rahmetle andığım öncelikle dedemin  yakın arkadaşları vardı lakaplarıyla anacağım hepsini o yüzden kimse lütfen kusuruma bakmasın   ,kırılanlar olursa da lütfen sölesinler,kaldırabilirim isimlerini o yüzden anlayışınıza sığınıyorum. 
 
Gali (Salih güneş),Resul Aysu,İsmet Yılmaz ,Kasap Sarı ,Ali Gıllo,itfayeci hamza amca ,kasap yılmaz  dedemin yakın arkadaşlarıydı.Hepsini çok severdim.çok küçük olduğum için kulağımı ısırır ,şakalaşır,takılırlardı hep ,lakabım 'Yorgun'du ali okçunun kahvesinde.
 
Bu insanlar arasında mükemmel bir ilişki olurdu.Boşa konuştuklarını,birbirlerini kırdıklarını hiç görmezdim.Gençlerin; Büyükleri kahvedeyse şayet girmeleri mümkün değildi içeri.Sigara içiyorlarsa da hemen söndürürlerdi.
 
Rahmetli İsmail Bayramı hatırlarım ,Her sabah camiden çıktıktan sonra gelir kahvenin önüne oturur ,gelen banyocu misafirlerle sohbete dalar ardından da   'Heyhaaattt ben "RAİZ " iken buralar güllük gülistanlık bostanlık idi ' diye başlayan meşhur sözünü ısrarla duymaya çalışırdım kapının kenarından ..
 
Müşterilere sigaralarını almaya gittiğim bakkal kör adil vardı. Yanlış hatırlamıyorsam hırdavatta satıyordu.Yanında ise Berber acele'.
 
Ciğersiz İbraaammm  dayı  vardı  'Ankara yolcularııııııııııııııı' diye bağırır ,geç kalanlarda korkudan  İbrahim amcaya görünmemek için  bi şekilde atarlardı kendini otobüse..
 
Görünenlerin ise vay halineee  ,kalkan otobüslerle Mustafa Biçerin petrolüne kadar giderdikii
Yoldan kimse ördek (müşteri )almasın  .
 
Çolak ali vardı.Tekerlekli arabası ile merkez hamamın yanında caminin önünde kuruyemiş satardı.Sertti ,hem korkar ,hemde çok severdim.Tuvalete gideceği zaman elini kaldırır ben anlardım
 
Hemen koşa koşa gider arabanın başında nöbet tutarken de otlanırdım kuru yemişlerden '
 
Hamamın çay ocağını rahmetli  kazım amca işletirdi.Beşir abi ,kalender abiyi  hatırlarım çay ocağında. Hepsi oranın simgesel kişileriydiler.
 
Daha yukarıda büyük park vardı Kürt Fadime ile Hacı vıddım (babamın dayısı) çalıştırırlardı.
İlk koruk ve vişne suyunu orada içmiştim.Çok korkardım Kürt fadimeden '
 
Çocukları da çok çekinirlerdi kendisinden tam bir ticaret kadınıydı.Babalarından korkmaz ondan korkarlardı. Kadir Çaycı abimin yan tarafında kemerine takılı deriden bir para kutusu vardı aklımdan kalan içinde bozuk para hiç eksik olmazdı yürürken şıngır şıngır  para sesleri gelirdi.
 
Daha bir moderndi o yıllar haymana.Belediye çay bahçesini çalıştırırdık.7-8 tane garson çalışırdı.Aile kısmı akşamları dolar taşardı.Ben, Samim yaşar,Orhan saraç,şükrü çiftçi,Apo dayı (A.Ören) ,Bekir,Fatih Namal ,Hüseyin,Yogi (Hasan Güneş) i hatırlarım çalışırken .,birde  meşhur seyfimiz (yaşar vardı)  parkın boyacısı 
 
Hasan ağam vardı,çok  temiz  bir insandı Sabahları üst kısımdaki fırından çıkar gelirdi çay içmeye,'ağam, ağam didimki ağam' diye başlardı uzun konuşmalarına ,Kolay kolay kızmazdı.Ama kızdırdıkları zamanda  yarım saat cadde de susmazdı hiç.
 
Rahmetli horro dayı vardı(babamın dayısı) kafasında kulliki ile sakin sakin gezerdi.Ne iş yaptığını bir türlü anlayamazdım.Gezmedik köy,gezmedik mahalle bırakmazdı.
 
Hamit çavuş vardı .Traktörü ile evimizin arkasından giderdi köye ,o zamanlar fazla traktör göremezdim .Traktörü olanlar zengin kişilerdi çünkü.Gözleri renkli boncuk boncuktu.Ne zaman evimizin arkasından geçse durur,'Gelin bakalım kuzularım' der ,cebinde ne varsa leblebi,şeker biz çocuklara dağıtırdı.
 
Hayat böyle işte bir film şeridi gibi geçip gidiyor.Dünün çocukları bugün hepsi olmuşlar dede,nine'.
 
Geçtiğimiz aylar içerisinde    ilçemizdeki cenazelerden sonra (Dedem Salih Güneş,Dedemin kardeşi Hüseyin Güneş,H.Hamit Tuncer,Hamit Türkoğlu,Muhtar Mehmet Öztürk)  aklıma geldi  geçmişi şöle kısaca yadetmek istedim.
 
Çoğu aynı dönemin insanıydılar.Allah rahmet eylesin hepsine.
 
şu andaki insan ilişkilerine baktığımda 'Hepsini çok özlüyorum ' desem inanın yalan olmaz 
 
Şimdilik geçmiş ile ilgili aklıma gelenler bunlar  ,daha da devam etmek istiyorum . O yüzden sizlerden de yardım ve desteklerinizi  bekliyorum.
 
Sağlıcakla kalın...
 

Yorum Yapın
500

Bu yazıya toplam 19 yorum yapıldı.
 • Başlık : Büyük Dedem Salih 24/07/2017 23:52:01
  Gönderen : Salih Saka
  Dedemin babası Salih Saka yı tanıyan varmı fırıncıymış boşnaklardanmış galiba
 • Başlık : Topragina Özlem 20/03/2013 18:41:44
  Gönderen : Kurtulus Birbenli
  Merhaba Ömer...Müjdat,Haluk,Nigar,Rasim merhaba devre arkadaslarim.Ömerin yazisini(Tesekkürler)ve sizlerin yorumlarini okurken hasret dolu bir duygu seli akip geciverdi gözlerimin önünden.Imkanlarimiz elverseydide Haymana da kalip orda yasasaydikda salih amcanin parkinda karsilikli cay icerek gecmisi yad etseydik.Anilarimizda bir sürü isim var düsünürsek!Bende okulumuzun hademesi sevimli ve kizgin " HikmetTeyzeyi" (Tokakatindan kacipta firca yemeyen kimse yoktur herhalde) ve her sartlarda Hayman
 • Başlık : Özlenen Haymana.... 02/12/2012 15:05:44
  Sevgili kardeşim Ömer, ara ara eski haymanayı anlatarak bizleri ağlatmak zorundamısın .., hepimizin çok özlediği ve kalbinde hep yaşattığı o zamanların güzel haymanası kaleme döküldüğü zaman bil ki içinde o özlemi yaşayan çok kişiyi ağlatıyor,o kadar çok kişi var ki hafızalarda, vefat edenler Allahtan rahmet. sağ olanlara uzun ömürler dilerim, sevgili okul arkadaşlarım rasim, haluk ve müjdat\'a ve kardeşim ömer sanada selamlar.
 • Başlık : Yorgun'a 25/11/2012 05:58:29
  Gönderen : Mujdat Hakbilir
  Omer beni cok duygulandirdin. Eskileri hatirlattin. Sagolasin, zaten basarili oldugunu biliyorum. Insallah bundan sonra dahada basarili olursun. Senin sahsinda buradan herekese Avustralya'dan selam ve sevgiler. Allah'a emanet ol. Hoscakal.
 • Başlık : HALUK 28/04/2009 03:57:38
  Gönderen : RASİM ÖZDERE
  KARDEŞİM HALUK KENDİNİ GÖRMESEMDE YAZINI OKUDUM.SİZLERİ ÇOK ÖZLEDİM. BENDE 33 SENEDİR MERSİNDEYİM. KEŞKE İMKANLAR EL VERSEDE ESKİ HAYMANAMIZ GERİ GELSE. KENDİNE İYİ BAK
 • Başlık : ömer müsade edermisin 26/04/2009 18:30:19
  Gönderen : haluk ülger
  ömer ciğim izninle ve yıllardır görüşemedim,arkadaşım Rasim e vesilenle merhaba demek istedim, saygı ve selamlar.
 • Başlık : "Seyide CEMİLOĞLU" hanfendiye ithafen 26/04/2009 18:12:26
  Gönderen : haluk ülger
  ÖMERCİĞİM, SAYENDE SEVDİĞİMİZ VE UNUTTUĞUM DOSTLARI BULABİLİYORUZ, VESİLE OLDUĞUN İÇİN TŞK.LER. BEN 1956 DOĞUMLUĞUM AMA BEN SİZİ ÖZÜR DİLERİM HATIRLAYAMADIM. KEMAL AMCA YI ( BIYIKLI KEMAL AMCAYI ) YANLIŞ SÖYLEMİYORSAM ÇOK İYİ BİLİYORUM. OĞLU ÖMER ABİ VARDI. BENİM ABİM (rahmetli oldu HALİM ömer abi den 1-2 yaş küçük olabilir ) ABLAM HURİYE, SİZ YANILMIYOSAM BENDEN BÜYÜKSÜNÜZ VE, VE BEN KEMAL AMCAYI ÇOK İYİ TANIYORUM, ÖMER ABİYİDE İYİ HATIRLIYORUM BABAM RAHMETLİ KAHVECİ ABDURRAHMAN SAYGI VE SEVG
 • Başlık : MAZİ O KADAR GÜZEL Kİ ( anlarsak ) 26/04/2009 17:07:45
  Gönderen : haluk ülger
  MUTLAKA O TARİHLERDE TÜRKİYE MİZİN İL VE İLÇELRİNDE AYNI DUYGULAR HAKİMDİ. BENDE SENİN ABİN OLARAK DAYILARININ ARKADAŞI OLARAK (veysel hüseyin hasan ) RAHMETLİ BABAM DA RAHMETLİ DEDENİN ARKADAŞI OLARAK,BİR ÇOĞUMUZ GİBİ AYNI ÇOCUK DÖNEMİ YAŞADIK. AMA BAHSETTİĞİN KONU BENZER, BUGÜN BAŞKA BİR YORUM DAHA YAPTIM (gazetenize)ÖZ FİKİR ANLAMINDA SENİNDE BELİRTİĞİN GİBİ "HAYMANA SEVGİSİ SAYGISI ÇOK FARKLI" BEN ŞU ANDA UZAKTA OLAMANIN ÖZLEMİ İLE DEĞİL 30 YIL KARS, ERZİNCAN,ADANA ÇORLU VE 10 YILDA EME
 • Başlık : 21/03/2009 15:55:14
  Gönderen : seyfullah kerimoğlu (yaşar)
  ÖMERKARDEŞ ÇOCUKLUĞUMUZDA ŞAPKANI YIRTIP SOBADA YAKTIĞIMI, HELE BAYRAM NAMAZLARINDA ARKANDA BİLEREK SAF TUTTUĞUMU YAZMAMIŞSIN YARIM KALMIŞ BİŞEYLER:)....GÜZEL GÜNLERDİ GERÇEKTEN YÜREĞİNE SAĞLIK UNUTMAMIŞSIN. GÖNÜL İSTİYOR ŞİMDİKİ ZAMANDA ÖYLE TATLI OLSUN AMA HİÇ BİŞEY O GÜNLERE BENZEMİYOR...BU ARADA SANA Bİ CAN BORCUM VAR BİLAHARE ÖDERİM:)
 • Başlık : GÛLÜBES ( LUTFIYE TEYZE). 17/03/2009 17:41:03
  Gönderen : Vural YASAR
  Bir gun sokakta top oynarken, beni cagirdi rahmetli. TURAL (BENI TURAL DIYE CAGIRIRDI) gel buraya dedi, gitmemek ne mumkun, cok korkardik kendisinden. Elinde mezro , ölctu bicti, bana meyvalar verdi , öptu kokladi ve hadi git dedi. Top oynamaya devam ettim, ve artik pantolonum kaymiyordu. Bana aski dikmisti. Caldag ilkokulunun önunde misir ve meyva satan bir ihtiyar teyze vardi ,Ruhu sad olsun.
 • Başlık : haymanada iz bırakanlar 16/03/2009 05:02:41
  Gönderen : seyide cemiloğlu
  bende60lıyıllarda haymana orta okuldan mezun oldum sonra konya öğretmen okulu derken şuanda istanbulda yaşıyorum.benide yazınızla eskilere götürdünüz çok duygulandım.teşekkür ederim.babamada bıyıklı kemal[şener]derlerdi.bilmem duydunuzmu.15yıl oldu kaybedeli.haymanayı çok özlüyorum.yazılarınızı takip edeceğim selam ve sevgiler tüm haymanalılara.
 • Başlık : Keşke haymana o yıllarda hep kalsaydı 12/03/2009 10:36:14
  Gönderen : Muzaffer Bayram
  S:A omer abi yazı okudum senden küçügüm ama isimlerin çogunu hatırlarım bende keşke haymana o yıllarda hep kalsaydı diyecem ama haymanalılar olarak el birligiyle o gunlerden eser bırakmadık umarım bu seçimlerde o eski samimiyet tekrar bulunur artık resmen halkla dalga geçer gibi komikce şeyler yazılıyor haymana gazetesinde adayın biri icraatlarını yazmış başlık belediye binasını onardık kaldırım taşı dösedik! zaten bende buraya yazdım gülünecek bu olayı artık milletimiz kendine gelir saygılar h
 • Başlık : Mersin 12/03/2009 14:15:38
  Gönderen : Rasim ÖZDERE
  SAYIN ÖMERİM YAZINDA ESKİLERDEN BAHSEDİYORSUN AKLIMDA OLANLARADAN BİRAZ YAZAYIM.ŞİŞKO TEVFİK ,KADİR AĞALARIN SELAHATTİN, KEMAL GÜÇLÜ, MUSTAFA GÜÇLÜ,YUNUS USTA, DEREKÖYLÜ OSMAN USTA,KASAP REMZİ, ÇETO. ÇÖTELEK FAHRETTİN.CİĞERSİZ İBRAM,KÖR NURETTİN KÖR RUHİ. KÖR FAHRETTİN,VABİS OSMAN,HASAN AĞANIN BEKİR, ŞİŞKO ZEKERİYA, SATININ YAŞAR,KIRTIL FAYIK,HÜSEYİN AĞA,DELİ ŞİKO,SAATLİLİ HALİL AĞA,ÇETİNKAYALAR, HAKBİLİRLER,KASAP MEMDUH.MEMDUHUN OĞLU İSMET,CULUKLU,TİTREK MUSTAFA,ALTIPARMAK MUSTAFA,AYAKKABICI ZE
 • Başlık : Serpil Kömürcü'ye 12/03/2009 12:23:12
  Gönderen : Mehtap Başaran Demir
  Serpil Hanım tam hatırlayamadım sizi ,soyadınızdan dolayı tahmin ettiğim biri var ama omusun değilmisin bilmiyorum.Kendini tanıtırsan sevinirim.Ona göre cevap yazıcam. sağlıcakla kal
 • Başlık : allah razi olsun 11/03/2009 09:37:45
  Gönderen : harun koc
  ewet omer abi hayat bir turlu gidiyo ama biz insanlar geriye bakmiyoz kimler gitmis hepsi guzel insanlardi allah rahmet eylesin seni takdir ediyorum haptigin hizmetlerden dolayi saglicakla kal evcili harun
 • Başlık : sevgili arkadasim kardesim omer demir'in kose yazisina dair 11/03/2009 09:37:12
  Gönderen : murat yalcin
  ben 1966 43 yasinda haymana merkez dogumluyum.insan koyunden koklerinden vaz gecemez.cocuklugum ve genclikte koyumu yasadim gezdim tozdum.hatiralarimi haymana kom,la paylasmistim.neyazikki kendi koylumden firca yedik.gecenlerdede bu koyluler haymana kom,a ne cok yaziyorlar diye elestiri aldik dikkate alarak kendime sinirlama getirmistik.ama omerim kose yazin haymana nostaljin icin meydana ciktim! hani seni ziyaret edislerimde genislemis isine dair,para her sey demek degil dir diyordun. kose yazi
 • Başlık : HAYMANA 11/03/2009 09:38:04
  Gönderen : RASIM OZDERE
  KIYMETLI OMERIM BIR AN ESKILERE GITTIM YAZINI OKURKEN.SAGOLASIN IsTE BEN OZAMANKI HAYMANAYI OZLUYORUM. HERKESIN BIRBIRINE SAYGISI OLDUGU,KOCOKLERIN BOYOKLERI GORDUGUNDE NE KADAR SAYGILI VE ITAATKAR OLDUGU.FITNE VE FESATLIGIN OLMADIGI OZAMANKI HAYMANAYI OZLUYORUM. KENDINE IYI BAK.
 • Başlık : Tesekkurler 11/03/2009 09:38:40
  Gönderen : Sati Turkoglu balcik
  Omer senin yazini okudum.Acaba bu Omer Demir kim dedim.Benim tanidiGim Veysel Abimin yigeni omermi dedim.cok deGismissin cocukken cok zayiftin resminden taniyamadim.Yazini okuyunca senin o olduGunu anladim.yazinida cok beGendim.beni gecmise goturdun.anlattiGin herkezi taniyorum.o kadar guzel ifade etmissinki o gunleri yeniden yasadim.beni gencliGime 17 yasima goturdun.babamla gecirdiGim o gunleri hatirlattin.beni aGlattin.duygulandirdin.Deden Salih amcayi.dayilarin Veysel abim.hasan.Huseyin Haym
 • Başlık : kimler geldi geldi gecti 11/03/2009 09:38:21
  Gönderen : serpil komurcu
  Selam Ömer karde?im yazini okudum ecet insanin cocukluk gunleri cok guzel. Bizde mektab inn annenenesnin evine giderdik fatma teyzesiye ben ve kardesim hep birlikte o bahcede oturur cay rahmetlik meryem teyze bizlere bazlama gozleme yapar yerdik . keske o gunler gelse ama gelmez artik.Sizin yazinizi okudum hemen aklima geldi.selamlar