Ömer Demir

odemir@haymana.com
Yazarın sitemizde "21" adet yazısı bulunmaktadır. Eklenme Tarihi: 05/10/2012 9908 kez okundu.

GELİŞEN, DEĞİŞEN HAYMANA

Yazının başlığı kimilerine olumlu ,kimilerine olumsuz  gelebilir,

Kimilerine  abartılı,

Kimilerine ise halen “eski köy, eski kasaba neresi gelişmiş” tabirini kullanmaya sevkedebilir.

Ama benim kişisel görüşüm kim ne derse desin ,İlçeden giden kurumlara rağmen ,Haymana ‘da gelişmeye yönelik tohumlar atılmış  İlçemiz gelişmeye ve de değişmeye başlamıştır.

İlçemizde başlayan hareketlilik, kısmi  olarak plansız da olsa yavaş yavaş ilerlemektedir.

 

Hızlanması da ,yavaşlaması da tamamen bizlere ve yönetenlere  bağlı bir durum diye düşünüyorum.

Anadolu lisemiz,
Üniversitemiz
Yeni yapılan 5 yıldızlı otellerimiz ve diğer otellerimiz,
Kültür merkezimiz,
Yapılan Gölet,
Çağdaş kaplıcalarımız,
Açık Yüzme Havuzları
Biten Polatlı yolu,
Binlerce kişiye hitap eden devremülklerimiz,
Çim sahamız,
Park alanları,
Yeni Adliye Binası
Ticaret Borsamız,Yem fabrikaları
Yeni açılan lüks lokantalar ,Pansiyonlar,
Devasa piknik alanı
Yeni yeni açılan kafelerimiz,
Yavaş da olsa devam eden duble Ankara yolu,
Şehir merkezimizin modernizasyonu
Şehir Girişinin  bulvar şeklinde çift yol olarak  düzenlenmesi vs vs 

Örnekleri çoğaltmak mümkün,

 

 

 

Bunların hepsi değişik zamanlarda ,değişik yöneticiler tarafından uğraş verilerek hayata geçirilmiş ciddimi ciddi yatırımlardır.Ama büyük bölümü son zamanlarda yapılan yatırımlardır.

Hepsine teşekkür etmek görevimiz olmalı..

Aynı şekilde gelişme ve değişim Siyasette de hızla devam ediyor.

 

 

 

Gerek yazılı gerekse İnternet medyasında artık görüşler fikirler ,beğeniler ,eleştiriler hızla artmakta ,ilçemize katkı sağlayacak fikirler,eleştiriler ,yenilikler gün be gün çoğalmakta.

Eleştiriler mutlaka olmalı ,eleştiri demokrasinin temelidir.Eleştirilere tahammül etmek ,normal karşılamak ,Her eleştiriden de kendisine bir pay  çıkarmak her yöneticinin de görevi olmalıdır.

Bunun yanında da eleştirileri yapanlarında ;Duygusallıklarından ,çıkarlarından arınmış bir şekilde  objektif düşünerek   ilçenin eksikliklerini tesbit ederek ,yapıcı bir şekilde kendi imkanları doğrultusunda  yöneticileri uyarmalıdır.

Çünkü eleştiriler; eline aldığı gücün rehavetiyle “ben her şeyi bilirim” mantığıyla karanlığa sürüklenebilecek  yöneticilere ve yetkililere  bir ışık niteliğindedir.  

 

Tekrar başlığıma döneyim

Evet

 

 

 

Haymana gelişiyor ve değişiyor….
Artan daire  fiyatları ile
Artan arsa fiyatları ile
12 Ay boyunca gelen turistlerle
Devremülkçülerle
İlçeye gelen büyük perakende mağazalar ile
Bayanlarımızın ciddi oranda iş hayatına atılması ,çalışması ile
İlçeye giriş yapan araç sayılarının muazzam şekilde artmasıyla
Kapalı oto parkı ile,
Arabalarımızı park edecek yer bulamama sıkıntısı ile birlikte Haymana gelişiyor.

Kimin aklına gelirdi hasanağanın deresının karşısındaki kumluk çorak  arazilerin dönümünün 10 bin Tl ,15 bin Tl den satılacağı..

Sizi bilmem ama inanın benim aklıma hiç gelmezdi.

5 Yıldızlı iki otel ve Yenilenen 4 yıldızlı Midas otel  ile birlikte Diğer yatırımlarında hayata geçirilmesi ile birlikte  2013 de oluşacak pozitif ortam İlçemizi daha da hareketlendirecek diye düşünüyorum.

Hatta iddia ediyorum bir süre sonra Yeni yeni  kurumları  hatta ilçemizden  giden tüm kurumları ilçemizde tekrar  görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

Bence bu hareketliliğin getireceği dinamizmi; 2013-2014 yıllarını şimdiden hesaplayarak planlı programlı bir şekilde rayına sokmanın hesaplarını şimdiden yapmalıyız diye düşünüyorum.
Belediye başkan adayları şimdiden Projelerini bunlara göre yapmalılar diye düşünüyorum.

Şimdiden ilçemize bir Ruh ,Çağrışım ,Kimlik yaratacak çalışmalar içerisine girmemiz gerekir.

Kısacası  ” Marka İlçe”  olmalıyız.

Marka  kelimesi sözlüğümüzde ;Benzer ürünleri ya da hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan ya da belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan AYIRT EDİCİ İŞARET, marka olarak tanımlanmaktadır.

  
Kısaca farklılık yaratmak da diyebiliriz.

Geçen ay hafta sonu  Beypazarında idim.

Bizim Haymana dan hiçmi hiç farkı olmayan bir ilçe..

Hiçbir özelliği olmayan tipik bir Anadolu kasabası..

Keza insanları da öyle..

Otobanın açılması ile kaderine  terk edilmiş bir kasabaya dönüşen bu ilçeyi ;Farklı düşünen, Beypazarının köhnemiş zihniyetini belleğine yerleştirmiş ,sorunlarını tesbit etmiş ,yaratıcı düşünen, sihirli bir el bu ilçenin makus talihini bir anda değiştirivermiş.

Bu sihirli el; ilçede ve ilçe dışında yaşayan yöresine  duyarlı beypazarlıların bir araya gelmesi ile oluşmuş,bir kent konseyi kurulmuş,yönetme işi ise belediye başkanı Sn Mansur Yavaş’a kalmış

Beypazarının katettiği yol bize göre çok çok fazla .Şu anda onlar başka bir sorun ile karşı karşıyalar.

İlçeye gelen turist sayısı ile zirveye çıkmış olan bu ilçe şu anda doyuma ulaştığı için ve de en önemlisi kendisini başka alanlarda da  geliştiremediği için gelen turist sayısı yavaş yavaş inişe geçmeye başlamış ,bir giden bir daha gitmemeye başlamıştır.

Ayrıca ilçenin sadece konaklar,kafeler ve tezgahların olduğu eski sanayi sitesi ve demircilerin olduğu kısmın , sadece gelen turistlerden faydalanması ,Gelen turistin  ilçenin başka semtlere yönlendirilmemesi yüzünden diğer esnafların epey bir tepkisini çekmiş bulunmakta.

Bütün bu gelişmeler  Haymana’mıza örnek  ve de tedbirler almamız açısından bir vesile olmalıdır.

Bir ilçe de farklılık yaratılması ,marka oluşturulması bir kişi ile ya da 3-5 kişi ile yapılabilecek bir şey değildir.

Bunun için Haymana’nın ,Ankara’nın ve de Polatlının da içerisinde olacağı ,değişik kesimlerden insanların oluşturulduğu bir “Kent  Konseyi” mutlaka bir an önce kurulmalıdır.Bu konseyin içerisinde de bayanlara mutlaka eşit oranda yer verilmelidir.

Hatta Profesyonel anlamda bu hizmetlerde bulunan herhangi bir ajans ile mutlaka zaman geçirmeden çalışılmaya başlanmalıdır.

Öncelikle bu çalışmaya ;Tüm Haymana’daki esnaflar,oteller,Pansiyonlar,Lokantalar,Kafeler Köy Muhtarları  ,sivil örgütler vs ilçeye gelen turistlerden faydalanacak tüm kesimler mutlaka maddi ve manevi destek vermelidir diye düşünüyorum.

Bu çalışmalar ve yakında bitecek yatırımlarla birlikte artık ilçemizi ziyaret eden Turistlerin nitelikleri de yavaş yavaş değişmeye başlayacaktır.

5 yıldızlı Termal otellerin açılması,içerisindeki toplantı salonları ve kongre merkezlerinin bulunması özellikle Ankara dan  Haymana’ ya toplantılar için tüm kurum ve firmaların dikkatini hemen çekecektir.

Çünkü yıllardır bu bahsettiğim kurumlar her yıl aynı otellere  Seminer ve Bayi toplantılarına  gittiklerinden dolayı artık içlerinde bir heyecan ve istek kalmamış ,hatta bıkkınlık başlamıştır.

İşte işin can alıcı noktası burada başlıyor.

Bu gelişmeler bir taraftan sürerken ,bizlerinde Haymana ‘da bu işin alt yapısını hızla oluşturmamız gerekiyor.

Gün boyunca banyosunu alan turistimizi ,gün boyunca seminerde ,bayi toplantısında olan misafirlerimizi  akşam olduğunda da nerede ve nasıl ağırlayabileceğimizin ,onların mutlu ve huzurlu bir şekilde tatillerini nasıl sürdüreceklerinin hesaplarını ve alt yapısını düşünmemiz gerekir.

Aslında daha onceki yazılarımda da  söylemiştim ,bunların hepsinin bir arada olduğu bir TERMAL PARK  gibi büyük bir turizm kompleksi  ancak bu sorunu çözer diye düşünüyorum.

Termal Park  içerisinde zaman geçirecek ,gezebilecek ,alış veriş yapabilecek planlı programlı düzenli temiz alışveriş yerlerimiz ,kafelerimiz ,Köylülerimizin peynir,yoğurt ,baklava ve sebze gibi ürünlerini satabilecekleri  Organik pazarımız ,Yürüme ve Bisiklet parkurumuz ,Halı sahamız ,Açık düğün salonlarımız,Açık hava sinemamız ,Yüzme havuzlarımız ,Koruk ve vişne suyu satan büfelerimiz ,hediyelik eşya satan dükkanlarımız vs vs örnekleri çoğaltmak mümkün.

Halk eğitim kurumumuza da burada çok çok görevler düşmektedir.İlçenin ekonomik yapısını analiz edip ,ona göre kurslar düzenlemeliler.

Belediye’ye  ise  düşen görev burada fazla değil aslında ,Termal park için uygun bir yer bulunması ,ve iyi bir turistik yerleşim projesinin ortaya çıkarılması

Bundan sonrası ise  halkın ve esnafın kendi becerisine ve mesleğine  göre uygun bir yer seçmesi ,(ya da kura ile) yap ,işlet devret metodu ile kendi işyerini ,uygun bir banka ile anlaşılarak turizm teşvik kapsamı altında uzun vadelerle kredi alarak  kendisinin yapması yeterli olacaktır.

Her şeyi sadece belediyeden beklemek ne kadar ucuz ve bedavacı bir sistemse ,imkanı olan ve imkanları zorlamak istemeyen ,hazırcılığa alışmış bizler içinde  tembellik değilmidir.

 

 

Hafta sonu  Belediye’nin  esnaf ve vatandaşlar için Çağ termalin hemen altında yapmış olduğu  dükkanları gördüm .Ev hanımları dükkanlarında banyocular ve devremülkçüler için gözleme ,börek türü şeyler açıp satıyorlardı ,oturup bir çay içtim.İşlerinin fena olmadığını ama Haymana da  gözleme ,börek yapacak bayan eleman bulamıyoruz diye şikayetlerine  tanık oldum .Üstelik 4-5 adet dükkan boş bir şekilde durmaktaydı. Sanırım 150 Tl civarında cüzi  bir kirası varmış.

 

Dükkanların sezon boyunca boş kalması çok enteresan geldi bana ,Hemşehrilerimiz kendi işinin patronu olmak yerine ,Belediye de günlük 25 TL ‘ye çalışmayı daha rahat ve garanti buluyor gibi geldi bana..

Siz ne dersiniz?

Çok iddialı bir kelime sölicem lütfen mazur görün ..

     “HAYMANA HALKI BİR ÖNCE KENDİNİ BELEDİYE’ DEN KURTARMALIDIR.”

Bununla ilgili sizlere daha sonra detaylı  bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Konumuza dönelim

Gelişmekte ve değişmekte olan  Haymanamıza  bizlerinde artık sahip çıkması gerekmiyor mu?

Şikayet yerine,sitem yerine  biraz farklı düşünmek ,biraz çaba ,biraz gayret ,biraz da azim gerekmiyormu?

Çocuklarımızın ,ailelerimizin daha müreffeh ,mutlu ,sağlıklı bir şekilde yaşatmak,iyi üniversitelerde okutmak  biraz da bizim elimizde değilmi ,Niçin hep birilerinin  hep bizler için bir şeyler yapmasını bekliyoruz?

Mücadeleyi ,savaşmayı göze almış askerlere komutan bulmak çok kolaydır.
Ama cesaretini ,heyecanını yitirmiş ,tembelliğe alışmış askerlere hangi komutanı getirirseniz getirin sonuç hüsran ve yenilgidir.

Aşağıdaki resimlere bakın ,sonra elinizi vicdanınıza koyun  ,Çok mu zor  sizce bunların  gerçekleşmesi ?

Toplam da 15 gün tohum atıp ,biçip sonra yılın 350 günü yatan köylülerimiz ,çiftçilerimiz,Kahvede gece gündüz okey ,batak partisi yapan gençlerimiz ,Gözleme ,börek yapmaya erinen kadınlarımız  ne eksiğiniz varki sizin bu insanlardan ..

Babam 69 yaşında,Yaşlılığından dolayı  karşı çıkmama rağmen ; bahçede ki kayısıları ,erikleri , asma üzümleri ,elmaları  ,el arabası ile hamamın önünde bu ürettiği  ürünlerini satabiliyorsa ,Evine kendi kazancını götürmenin mutluluğunu yaşayabiliyorsa daha ne denilebilir ki ?

Kadınıyla ,çocuğuyla ,yaşlısıyla,köylüsü ile esnafı ile  birlikte daha rahat bir yaşam için koşturan ,mücadele eden bu Beypazarı halkından  bizim ne eksiğimiz var söylermisiniz?

Üstelik kaplıcaları olmadığı halde …………

 

Sağlıcakla kalın.

 
Yorum Yapın
500

Bu yazıya toplam 7 yorum yapıldı.
 • Başlık : Değişen Haymana 06/11/2012 10:25:02
  Sevgili Yazar İlçenize zaman zaman gelen bir yabancıyım uzun yıllar sonra bu yaz geldiğimde haymananın yapısının gerçekten değiştiğini gördüm esnaf sayısı artmış ilçede bir hareketlilik hemen gözümüze çarpıyor Gördüğüm eksiklik insanları çok cana yakın olmasına rağmen çokta eğitimsiz Yol ortasında yürüyüşleri bile hayattan ümitlerini kesmiş bir görüntü veriyor Bir ilçede istediğiniz kadar tesis olsun istediğiniz kadar suyu kaliteli olsun eğer oranın yerlisi kendisini yetiştirmediği geliştir
 • Başlık : Katılmıyorum 01/11/2012 10:30:07
  Gönderen : S Koç
  Ben devre mülk adına size katılmıyorum neden derseniz çalışanlar maaş almıyor hemde 5 aya yakındır sadece bir kaçı ala biliyor onlarda neden alıyor devremülkçüler sadece su sigara ve ekmek alıyorlar sizin dediğiniz esnaf eğer ki altta otobüs firması olmasın bakın kapatıyorlar mı kapatmıyorlar mı şehir merkezi diyoruz haymana 20 sene öncede aynı uzunluktaydı çarşı şimdide sadece yol yap boz olmuş bugün gene kazıldı Polatlı'ya doğru olan parke yol evet arsalar para ediyor ama kimsede kalmamış benc
 • Başlık : Haymana kendini bir an önce belediyeden kurtarmalıdır 14/10/2012 05:19:53
  Gönderen : H.YILMAZ
  Sevgili ömer güzel bir yazı yazmışsın tebrik ederim evet haymana gelişmeye başlamış bu gelişme de değişmeye vesile olmaya başlamış umarım bu değişme iyi yönde olur, değerlerimizi saygımızı ve sevgimizi kaybetmemize sebeb olmaz Çünkü bizim ilçemizin kendine özgü saygı sevgi yardımlaşma alışkanlığı var büyüğe saygı var Haymana dediğin gibi belediyeden bir an önce kurtulup kendi ayaklarının üzerinde durması lazım Bunu başarırsa hem beledıyenın daha rahat yatırımlar yapmasına ,hemde kendi ekon
 • Başlık : Bilgileriniz İçin Teşekkür Sevgili Ömer Kardeşim 12/10/2012 06:25:44
  Gönderen : Yusuf YILMAZ
  İnanın ki, resimler ile ilgili görüşlerim, sizin yazınızla asla ilgisi yoktur. Sadece içimden geçtiği için öyle yazdım. Herhangi bir kurum, kuruluş veya yetkili ve etkili kişileri de alaya alır bir tavır değildi özellikle belirteyim. Sadece bir hayal aleminde kendimi Haymana'nın o şirin ve güzel yerlerini gezer buldum. selam ve saygılarımı ileteyim.
 • Başlık : Teşekkürler Yusuf Abi 10/10/2012 03:04:49
  Gönderen : Ömer DEMİR
  Yusuf abi bahsettiğin resimlerin Haymana'ya ait olmasını çok isterdim ama maalesef o resimler Beypazarına ait. Ama inanıyorum bir gün bizim de Haymana'nın böyle resimlerini çekip yayınlayan başka ilçelerimiz çıkar. Projelerini en kısa zamanda bekliyoruz. Saygılarımla
 • Başlık : Gerçekçi Güzel Bir Yazı Kutluyorum 10/10/2012 02:11:58
  Gönderen : Yusuf YILMAZ
  Ömer Bey Kardeşim, yazınızın altındaki bu resimleri görünce kendimi Haymana’da değil de turistik bir ilçede geziyor sandım. Galiba ben sık sık gelmiyorum, özellikle buraları da görmedim. İnşallah en kısa zamanda gelir görürüm ve o güzel gözlemelerden de yerim. Bu arada bir şeyler yazmak istiyorum. 1- Sizin de belirttiğiniz gibi, tembellik almış yürümüş tüm insanlar ekmek kapısı olarak devleti (Haymana’da Belediyeyi) görüyor. Biz bu zihniyeti değiştirmedikçe, maalesef hep bu zihniyet gider. B
 • Başlık : dogru analiz 07/10/2012 10:09:26
  Gönderen : murat yalçın
  ömerim bende bu çevreyi geziyorum,gezelim görelim trt misali,haymanada halk her şeyi belediyeden bekliyor.egitimsizlik dedikodu fesatlık hasetlik çekememezlik diz boyu,nerede sivil toplum,haymanada bim şok mok kurulmuş,haymanalı beş on esnaf bi araya gelip market kurarak rekabette ben varım derse halk tabiki yerliye yonelir nerdeeeee.dün halk park istedi yerine getirildi ama halk parkına sahip çıkmadıysa belediye ne yapsın,dedimya parka sahip çıkmamak buda egitimsizlik