Özkan Öpöz

ozkanopoz@haymana.com
Yazarın sitemizde "16" adet yazısı bulunmaktadır. Eklenme Tarihi: 23/08/2013 6028 kez okundu.

Seçimler Yaklaşırken, Ekip Çalışmasının Önemi Ve Yararları

YEREL YÖNETİM SEÇİMLERİ YAKLAŞIRKEN,

EKİP ÇALIŞMASININ ÖNEMİ VE YARARLARI,

 21. Yüzyıla geldiğimizde, dünya nüfusunun çok büyük bir bölümü göçebe hayatı bitirmiş, yerleşik hayata geçilmiştir. Bundan dolayı kentler ve kent yaşamı giderek önem kazanıyor; nüfusumuz ne kadar azalmış olsa da sorunlar farklı boyutlarda (eğitim, sağlık, şehircilik, turizm vb.) büyüyor ve ilçeyi yönetmek giderek zorlaşıyor.

Buna bağlı olarak Yerel yönetimler, Belediye Başkanları, Belediye Meclisleri büyük önem taşıyor. Bir kentin yollarını, park ve bahçelerini, alt yapısını, sosyal konularını, ekonomisini, tek bir kişinin bilmesi ve takip etmesi mümkün değildir.

Şimdi soruyorum: Böylesine önemli işlevleri olan; yoğun görevler üstlenen; ağır yükler ve sorumluluklar taşıyan Belediyeler, tek bir kişinin kişisel yeteneklerine ya da çalışma gücüne bırakılabilir mi?

Bir örnek; bu hafta yine, sürekli gittiğim Haymana’da idim. Haymana’nın parklarına baktım. Hiçbir yerde yeşillik (çim) göremedim. Başkan beyin evinin yakınına bir park yapılmış, parkı otlar sarmış, oyuncaklar yıpranmış, oyuncak araları tuvalet olarak kullanılmış. Şehrin orta refüjü (12 Eylül’ün önü) kara toprak…..

Parkı yapmak, çimi ekmek kadar yaşatmakta gerekir. Yerel Yönetim olarak Park ve Bahçeler müdürün olacak (bilmiyorum var mı?) ona hesap soracaksın..

Ankara’da evimin yanında bulunan parkın bir bekçisi var, her gece 12 de gelip tankerlerle sulanıyor. 2-3 haftaya bir çimleri biçiliyor..

"Bu makama halkın oyu ile geldim öyleyse bu kenti istediğim şekilde yönetir, istediğimi yaparım..." anlayışı kentte yaşayanları mutlu edebilir mi, kenti hak ettiği yere getirebilir mi?

Demokrasiye gönülden bağlı ve demokrasinin insan onur erdemine yakışan en seçkin yönetim anlayışı olduğuna inanan bir yurttaş olarak şu düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim:

Önümüzdeki yılın hemen başında ülkemizde olduğu gibi güzel Haymanamızda da çok önemli bir demokrasi sınavı var. İlçemizi yönetecek olanları seçeceğiz. Demokrasinin vazgeçilmez unsurları olan siyasi partiler tam bugünlerde Belediye Başkan Adayları'nı belirleme telaşı ve heyecanı içindeler.

Yaşayarak öğrenilmiştir ki, yerel yönetimlerde en önemli etken: Takım Çalışması ve Ortak Aklın Kullanılmasıdır!..

Yine bugüne değin birçok yörede görülmüştür ki; takımını güçlü, yetenekli, çalışkan ve dürüst kişilerden; Yerel yönetimin ihtiyacı olan yetkin ve etkin uzmanlardan oluşturamayan yöneticilerden, yönetmeye talip oldukları kente hayır gelmemiştir.

Bundan dolayı derim ki: -hangi partiden olursa olsun- daha işin başında ortak aklı kullanacağının, ekip çalışmasına ağırlık ve öncelik vereceğinin; katılımcı belediyecilik anlayışını hayata geçireceğinin sözünü vermeyen ve bunu eylem ve davranışa dönüştürmeyen, ekibini bu nitelikteki kişilerden oluşturmayan başkan adaylarından uzak duralım.

Kent yaşamı, kent yönetimi kural ister, düzen ister, sorumluluk ve özveri ister. En önemlisi de akıllı, bilgili, yurtsever yönetici ve yurttaşlar ister.

Gelin; siyasal ve kişisel hesaplar içine düşmeden Haymana’ya;  barış ve kardeşliği sağlayacak ve bizleri huzur içinde yaşatacak, yukarıda saymağa çalıştığımız nitelikte ve çapta yöneticiler seçelim...

Çünkü; geleceğe güvenle ve umutla bakmanın bir yolu da Yerel Yönetimlerden geçiyor…


Yorum Yapın
500

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
  • Başlık : SAYIN ÖZKAN ÖPÖZ-TEOMAN AKYAR 27/09/2013 13:38:50
    Gönderen : levent
    Sayın Özkan bey, Çağ Termal 4.etap haberiniz vardır belki. İnşaatı ne zaman bitecek. Teoman Akyarla en rahat siz görüşebiliyorsunuzdur herhalde.Bu sorunun cevabını verirseniz mutlu oluruz.